PARTNER PORTALU
  • BGK

Paliwo ze śmieci 37 gmin dla olsztyńskiej ciepłowni

  • PAP    10 lipca 2014 - 15:58
Paliwo ze śmieci 37 gmin dla olsztyńskiej ciepłowni

Prezydent Olsztyna wydał decyzję wodno-prawną, która zezwala Zakładowi Gospodarki Komunalnej zbudować w olsztyńskiej dzielnicy Track zakład przetwarzający śmieci i produkujący z nich tzw. paliwo alternatywne. Z zakładu ma korzystać 37 gmin.
Jak powiedział prezes olsztyńskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZGOK) Adam Sierzputowski wydana na początku lipca przez prezydenta Olsztyna decyzja wodno-prawna pozwala Zakładowi ubiegać się o pozwolenie na budowę przedsiębiorstwa, do którego mają trafiać śmieci z 37 gmin centralnej części woj. warmińsko-mazurskiego. Zakład z przetworzonych śmieci ma produkować RDF (z ang. Refuse Derived Fuel), czyli paliwo alternatywne, które jest spalane m.in. w cementowniach.

Sierzputowski przyznał jednak, że obawia się, iż wydana przez prezydenta Olsztyna decyzja zostanie zaskarżona przez Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie, który w przypadku uprawomocnienia się tego dokumentu musiałby zadbać o ciek wodny w sąsiedztwie planowanego zakładu. "Jeśli tak będzie, to później ruszymy z budową i czas realizacji inwestycji, która ma być gotowa do końca lipca 2015 r., jest zagrożony" - powiedział.

Dyrektor olsztyńskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Ewa Skowron poinformowała PAP, że kierowany przez nią urząd analizuje decyzję prezydenta Olsztyna i na tym etapie nie potrafiła powiedzieć, czy ją zaskarży. "Mamy czas na podjęcie decyzji do 18 lipca" - dodała Skowron.

Bez prawomocnej decyzji wodno-prawnej olsztyński ZGOK nie może ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Sierzputowski powiedział, że jeśli tylko będzie to możliwe od strony formalnej, wówczas ruszy budowa hali zakładu śmieciowego. "Chcemy zbudować ją przed zimą, a zimą wyposażać" - wyjaśnił.

Olsztyński ZGOK już złożył ofertę na dostarczanie rocznie 50 tys. ton paliwa alternatywnego do olsztyńskiej ciepłowni.

Plany zakładają, że zakład ma być gotowy pod koniec lipca 2015. Zbudować ma go za ponad 157 mln konsorcjum firm Control Process i Vauche. Na razie trwa budowa drogi dojazdowej do planowanego zakładu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Olsztyniak, 2014-07-30 08:22:09

    KPINA Olsztyn miasto wojewódzkie a tu powstaje 3km od dworca śmietnisko na którym będą segregować śmiecie! Co na to turyści? Zielone płuca.. Olsztyn wrotami dla ciężarówek ze śmieciami!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: