PARTNER PORTALU
  • BGK

PAN kupił w Olsztynie grunt pod budowę nowej siedziby

  • PAP    13 maja 2015 - 13:48

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie kupił od gminy grunt, na którym w ciągu dwóch najbliższych lat planowane jest rozpoczęcie budowy nowej siedziby Instytutu, w tym laboratoriów i pracowni badawczych.
Nowa siedziba będzie znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Akt notarialny sprzedaży przez gminę 2,2-hektarowej działki podpisali w środę prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności prof. Mariusz Piskuła. Wartość transakcji to ponad 630 tys zł. Miasto udzieliło placówce naukowej 90 proc. bonifikaty przy kupnie gruntu.

Jak podkreślił prof. Piskuła, obecnie Instytut PAN w Olsztynie nie ma jednej lokalizacji, ale jest rozproszony. Znajduje się w dwóch miejscach na terenie miasta, co utrudnia codzienną pracę i prowadzenie badań. Poza jednostkami w Olsztynie, Instytut ma także dwa zakłady badawcze w Białymstoku zajmujące się prowadzeniem badań z dziedziny medycyny w odniesieniu do patologi rozrodu człowieka oraz profilaktyki chorób metabolicznych.

"Nabycie działki pozwoli na budowę siedziby, w której wszyscy naukowcy znajdą się w jednym miejscu, umożliwiając zespołom badawczym prowadzenie interdyscyplinarnych badań we wspólnych laboratoriach. Poza tym siedziba PAN będzie ulokowana w bliskim sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego, a to z kolei zapewni przedsiębiorcom bezpośredni dostęp do rozwiązań opartych na najwyższej jakości badaniach, gotowych do wdrożenia w przemyśle. Prowadzimy szerokie badania w obszarze rolno-spożywczym, przetwórstwa żywności i hodowli ryb, mamy w tym ogromne doświadczenie" - podkreślił prof Piskuła.

Nowa siedziba za 3 lata

Dodał, że budowa nowej siedziby ma się rozpocząć w ciągu dwóch najbliższych lat i potrwa 2-3 lata. PAN w Olsztynie stara się o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych przeznaczonych na rozwój infrastruktury badawczej z funduszy strukturalnych na lata 2014-2020. Nowa siedziba ma kosztować 80-90 mln zł.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie posiada najwyższą kategorię A+ wśród jednostek naukowych w Polsce, wyróżniony jako najlepszy w dziedzinie nauk rolniczych i jeden z wiodących w naukach o życiu.

Interdyscyplinarny zespół pracowników Instytutu, w skład którego wchodzi 130 naukowców, prowadzi badania podstawowe i stosowane w zakresie doskonalenia jakości i bezpieczeństwa żywności, rozpoznania przyczyn patologii rozrodu u zwierząt i ludzi, oraz badania mechanizmów oddziaływania środowiska w profilaktyce chorób dietozależnych.

Instytut jest również członkiem konsorcjum naukowego "Zdrowe zwierzę - bezpieczna żywność", które decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymało niedawno prestiżowy status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) w dziedzinie nauk weterynaryjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.