PARTNER PORTALU
  • BGK

Państwowe Muzeum Archeologiczne będzie przebudowane

  • pap/wnp.pl    28 października 2009 - 05:22
Państwowe Muzeum Archeologiczne będzie przebudowane

Przebudowa dziedzińca, powiększenie sal wystawowych oraz nowe przestrzenie do działalności dydaktycznej i naukowej - to główne elementy planowanej przebudowy Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Koszt inwestycji to 22 mln zł.
Podpisy pod dokumentem złożyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Ludwik Rakowski i dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego Wojciech Brzeziński.

Podpisanie preumowy rozpoczyna procedurę zmierzająca do podpisania umowy, a w dalszej przyszłości do rozpoczęcia prac w muzeum.

Jak zaznaczył Struzik, muzeum archeologiczne należy do bardzo ważnych instytucji kultury podległych samorządowi mazowieckiemu. Poinformował, że część środków na realizację inwestycji - 7 mln zł -pochodzić będzie ze środków własnych województwa.

Jak ocenił Brzeziński, zabytkowy budynek Arsenału Królewskiego, w którym mieści się Państwowe Muzeum Archeologiczne, bardzo potrzebuje przebudowy, nie spełnia m.in. "podstawowych funkcji, jakie wymaga się od nowoczesnego budynku wystawienniczego". Zaznaczył, że głównym celem przebudowy będzie zwiększenie powierzchni wystawienniczej; dzięki niej zwiększy się ona dwukrotnie.

Mówiąc o planowanej przebudowie budynku dyrektor muzeum zaznaczył, że nie zostanie zmieniony jego wygląd zewnętrzny, zachowany będzie taki jak teraz, czyli z pierwszej z pierwszej połowy XIX wieku, prace prowadzone będą pod ziemią i we wnętrzach.

Przebudowany zostanie dziedziniec wewnętrzny budynku - zostanie on podpiwniczony (częściowo na głębokość dwóch kondygnacji). Obecnie pełni on rolę pomocniczą. Znajduje się tam parking, ogródek letni restauracji, a także część magazynowa. Projekt przebudowy zakłada nadanie dziedzińcowi funkcji reprezentacyjnej - tam ma znajdować się wejście główne do muzeum, tam też mieścić się będzie ekspozycja informująca o najciekawszych zbiorach muzeum. Odbywać się tam też będą mogły również imprezy plenerowe o charakterze historycznym i artystycznym.

"Podpiwniczenie obszernego dziedzińca pozwoli nam na umieszczenie tam m.in. części dydaktycznej, w tym sali kinowo-odczytowej, z całym potrzebnym zapleczem. Trafi tam też nasza biblioteka naukowa. Jest to największa i najstarsza biblioteka archeologiczna w Warszawie, a jednocześnie jedna z najcenniejszych tego typu bibliotek w Polsce. Liczy ona 60 tys. tomów, w tym wiele +białych kruków+. Będzie ona dostępna dla zainteresowanych niezależnie od godzin pracy muzeum. Dziś do biblioteki trzeba iść przez sale wystawowe, co ogranicza dostęp do jej zbiorów" - mówił Brzeziński.

Przeniesienie części dydaktycznej i biblioteki zwolni przestrzeń dla celów wystawienniczych.

"Wejdziemy nie tylko pod ziemię, chcemy wejść też pod dachy. Budynek ma też ogromne poddasza, zwłaszcza w skrzydle północnym (...) Przestrzenie te nie są obecnie wykorzystane" - zaznaczył dyrektor.

Przebudowie budynku będzie towarzyszyć dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace budowlane i adaptacyjne w budynku przewidziane są na lata 2012-2015.

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie powstało w 1923 r. W nadanym mu pięć lat później statucie określono, że zadaniem placówki jest badanie prahistorii ziem Polski, gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów, a także konserwacja zabytków oraz popularyzacja prahistorii.

W okresie międzywojennym muzeum pełniło funkcję centrum ochrony zabytków archeologicznych i przejęło zabytki archeologiczne z kolekcji byłego Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, kolekcje po prof. Józefie Przyborowskim, prof. Adolfie Pawińskim, Kalikście Jagminie, Wojciechu Gersonie, Bogusławie Wernerze oraz część zbiorów Zygmunta Glogera. Zbiory składały się w 95 proc. z materiału archeologicznego pozyskanego w wyniku badań terenowych. Po 1945 r. zbiory Państwowego Muzeum Archeologicznego rozszerzone zostały o eksponaty Muzeum Archeologicznego Warszawskiego Towarzystwa Naukowego im. Erazma Majewskiego oraz pochodzące z badań wykopaliskowych w Biskupinie.

Od 1958 r. siedzibą Muzeum jest historyczny budynek arsenału warszawskiego przy ulicy Długiej. Arsenał, czyli dawny magazyn broni, zbudowany został w latach 1638-1643 z rozkazu króla Władysława IV. Zbudowany został jako dwukondygnacyjny budynek z rozległym wewnętrznym dziedzińcem; wielokrotnie był przebudowywany. Pełnił funkcję m.in. więzienia i archiwum miejskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.