PARTNER PORTALU
  • BGK

Państwowe nieruchomości na rzecz lotniska

  • PAP    11 czerwca 2010 - 17:52
Państwowe nieruchomości na rzecz lotniska

Ponad 460 ha gruntów należących do Skarbu Państwa przekazał w piątek wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec władzom województwa. Tereny przeznaczone zostaną na potrzeby wrocławskiego portu lotniczego.
Jak powiedział Jurkowlaniec, w formie darowizny przekazano ponad 407 ha terenów położonych na terenie Strachowic i Krzeptowa. Natomiast działki o powierzchni blisko 57 ha położone w obrębie Strachowic, Jarnołtówa i Krzeptowa przekazane zostały w drodze użyczenia na 31 lat.

Dodatkowo w przeciągu najbliższych 2-3 miesięcy przekazane zostaną dwie kolejne działki o powierzchni ponad 239 ha. Zanim to nastąpi, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej musi dokonać podziału geodezyjnego, ponieważ część gruntów zostanie przekazana w użytkowanie wieczyste Agencji.

Marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński jeszcze w piątek przekazał wszystkie grunty władzom wrocławskiego lotniska.

Prezes portu lotniczego Dariusz Kuś podkreślił, że otrzymane tereny były dotychczas wykorzystywane przy operacjach lotniczych, ale teraz lotnisko uzyska tytuł prawny do dysponowania nieruchomościami i możliwość planowania oraz inwestowania na tych gruntach.

- Są one niezbędne do dalszego rozwoju i rozbudowy lotniska. Będziemy mogli m.in. uzupełnić wnioski kierowane do Komisji Europejskiej, związane z dofinansowaniem rozbudowy portu - dodał.

Na części przekazanych gruntów planowana jest budowa m.in. pasów postojowych dla samolotów, które w przyszłości będą korzystać z powstającego nowego terminalu lotniczego.

Łapiński zapowiedział, że opłaty za użyczenie gruntów, które będzie ponosił port lotniczy, nie będą większe od tych, które dotychczas obowiązywały. Lotnisko musiało bowiem wcześniej płacić za korzystanie z terenu Agencji Mienia Wojskowego.

- Zarząd województwa bierze pod uwagę możliwość niepobierania gotówki, tylko w zamian za to stosownych udziałów w kapitale spółki - dodał marszałek.

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części Wrocławia, ok. 10 km od centrum miasta, w pobliżu budowanej Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą będzie można się dostać na lotnisko m.in. z autostrady A-4. Oferuje połączenia lotnicze z 30 portami europejskimi, m.in. z Rzymem-Ciampino, Mediolanem-Bergamo, Forli, Bolonią, Paryżem-Beauvais i Oslo-Torp.

Prognoza ruchu lotniczego na 2010 r. zakłada, że z usług wrocławskiego lotniska skorzysta 1 mln 700 tys. pasażerów. W roku 2011 port powiększy się o nowy terminal. Przepustowość wyniesie wtedy ponad 3,5 mln pasażerów rocznie, a docelowa rozbudowa nowego terminalu pozwoli na obsługę nawet 7 mln osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.