PARTNER PORTALU
  • BGK

Park nad Nacyną w Rybniku otwarty. Zobaczcie zdjęcia

  • AT    29 września 2014 - 13:35

Urządzenia eksperymentalne, ogrody-kolekcje, place zabaw, boisko – to wszystko czeka na odwiedzających park tematyczny nad Nacyną, który otwarto na terenie rybnickiego kampusu.
W otwarciu udział wziął prezydent Rybnika, Adam Fudali, jego zastępcy, parlamentarzyści z regionu, radni Rady Miasta Rybnika, przedstawiciele środowisk naukowych i biznesowych oraz uczniowie rybnickich szkół.

Prace związane z budową parku trwały od kwietnia do września br. W rezultacie powstała przestrzeń o powierzchni ok. 2,5 ha, gdzie znaleźć można m.in. urządzenia eksperymentalne (akustyczne, ruchowe i optyczne), ogrody-kolekcje, place zabaw, elementy wspinaczkowe, boisko wielofunkcyjne, małą architekturę, place i ścieżki utwardzone oraz nowy mostek nad rzeką Nacyną.

– Przestrzeń, w której żyjemy, zmieniamy wszyscy razem. Kolejny fragment miasta udało się wspaniale zagospodarować. To realizacja na miarę możliwości Rybnika, która będzie inspirować do rozwijania kolejnych inicjatyw. Jestem przekonany, że park będzie rozwijał przede wszystkim zainteresowania młodych ludzi. Różnego typu zjawiska z zakresu nauk ścisłych można pokazać teoretycznie, na wykresach, ale można również pokazać na żywo, tak jak w rybnickim parku – podkreśla prezydent Rybnika, Adam Fudali.

 Czytaj też: Wilanów jak Bukareszt woli park zamiast dużej galerii

– Wykonano ogrom pracy – przed wielu laty na tym terenie znajdował się jeden z rybnickich szpitali. Najpierw jego budynki zaadaptowano na potrzeby uczelni wyższych. Potem przyszedł czas na kolejny etap – zagospodarowanie parku szpitalnego na przestrzeń nauki, odpoczynku i zabawy. To jest park przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych. Są tu urządzenia zabawowe, są urządzenia umożliwiające realizację doświadczeń, jest boisko do zajęć sportowych. To także miejsce odpoczynku dla ludzi starszych – dodaje zastępca prezydenta, Michał Śmigielski.

Czytaj też:  Mielec chwali się modernizacją Parku Leśnego. Zobacz zdjęcia

Projekt, „Budowa parku tematycznego przy ul. Rudzkiej/Kotucza w Rybniku” o wartości 8,6 mln zł otrzymał dofinansowanie w wysokości 85 proc., czyli 7,3 mln zł, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

– Inwestycję udało się zrealizować w umownym terminie. Realizacja zadania była specyficzna ze względu na konieczność zainstalowania urządzeń eksperymentalnych i elementów małej architektury oraz przygotowania nasadzeń. Nie były tu urządzenia ogólnodostępne, tylko robione na specjalne zamówienie – mówi Dawid Bednarczyk z firmy realizującej projekt na zlecenie miasta.

Otwarcie parku tematycznego wpisało się w odbywający się na terenie rybnickiego kampusu I Festiwal Nauki – przedsięwzięcie promujące nauki ścisłe wśród uczniów szkół podstawowych,  organizowane z udziałem profesjonalistów z dziedzin matematycznych, fizycznych, chemicznych, astronomicznych i biologicznych. 

–  To wszystko, co udało się zrealizować, jest przeznaczone dla naszej młodzieży. A młodzież mamy wspaniałą. Miasto od lat inwestuje w przyszkolną infrastrukturę i samych młodych ludzi. Warto to robić, bo Ci młodzi ludzie na to zasługują – mówił, otwierając festiwal, prezydent Rybnika, Adam Fudali.

Uczestnicy Festiwalu Nauki mogli zapoznać się z tajnikami królowej nauk, doświadczyć zjawisk przyrodniczych oraz odkryć tajemnice astronomii. W pokazy zaangażowali się uczniowie rybnickich szkół ponadpodstawowych, przygotowując dla młodszych kolegów szereg ciekawych pokazów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2014-09-29 19:02:44

    W takim to miejscu, W dni pełne słońca, Można relaksu Zażyć bez końca.