PARTNER PORTALU
  • BGK

Park Odkrywców Explorado w chorzowskim parku

  • PAP    9 czerwca 2011 - 13:27
Park Odkrywców Explorado w chorzowskim parku

Prawie 80 urządzeń, dzięki którym dzieci będą mogły spróbować obsługiwać koparkę, zbudować ścianę domu i naprawić zepsuty samochód trafi z początkiem wakacji do chorzowskiego parku.
W największym śródmiejskim parku w Polsce, między Katowicami a Chorzowem, 2 lipca otwarty zostanie Park Odkrywców Explorado.

To wspólne przedsięwzięcie zarządzającej parkiem spółki Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku (WPKiW) oraz niemieckiej firmy AWC AG, która od 15 lat zajmuje się podobnymi przedsięwzięciami w Niemczech.

Nowa atrakcja w chorzowskim parku będzie miała charakter plenerowy. Zgodnie z założeniami, ma być dostępna od początku lipca do września.

Explorado będzie wydzielonym ogrodzonym terenem o powierzchni ok. 5 tys. m kw., podzielonym na pięć części tematycznych, z których dwie znajdą się w namiotach o powierzchni ok. 150 m kw.

Pierwszą ze stref będzie „Sztuka Budowy”, gdzie dzieci będą mogły poznać prawa fizyki i reguły architektoniczne budowania. Po wyposażeniu w roboczy strój, kask i rękawice, np. pokierują małą koparką i przygotują zaprawę, której użyją do zbudowania ściany domu.

W pobliżu znajdzie się „Ogrodnictwo”, gdzie będzie można nauczyć się sadzić i pielęgnować rośliny.

Kolejną strefą będzie „Szkoła jazdy” z placem manewrowym, torem przeszkód i warsztatem, gdzie będzie można zmienić koło czy poznać działanie mechanizmów samochodu.

Pod jednym z namiotów znajdzie się „Reakcja łańcuchowa” z urządzeniami umożliwiającymi praktyczne poznanie i zastosowanie praw fizyki, jak reakcja łańcuchowa czy ciągi przyczynowo-skutkowe.

Drugi namiot zajmie strefa „Ścieżka sensoryczna” z urządzeniami ułatwiającymi poznanie różnych bodźców i reakcji na nie.

„Nauka jest wszędzie i uczymy się nie tylko pod kierunkiem nauczyciela, ale przez własne doświadczenie i praktyczne działania – to jest cała filozofia tego przedsięwzięcia” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Chorzowie szef spółki WPKiW Arkadiusz Godlewski.

„To nie jest szkoła, a gra i zabawa. Większą radość daje poznawanie świata bez surowego palca nauczyciela – w Explorado dzieci będą mogły samodzielnie uczyć się i cieszyć z zabawy bez takiego nadzoru, a jedynie przy wsparciu i pod opieką animatorów” – dodał dyrektor firmy AWC AG Andreas Waschk.

Explorado będzie przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 do 14 lat. Rodzice przy wejściu będą przekazywać je animatorom, a sami będą mogli zaczekać w strefie gastronomicznej. Cenę nieograniczonego czasowo biletu dla dziecka wyznaczono na 20 zł, dla rodzica 5 zł. Park Odkrywców ma być czynny od 10 do 18., a w weekendy – do 20., ma być też dostępny dla grup zorganizowanych.

Godlewski poinformował w czwartek, że umowa na współpracę przy przedsięwzięciu z firmą AWC została podpisana w maju. Na jej mocy niemiecki partner m.in. daje technologię, know-how i menedżera projektu, udostępnia wszystkie należące do niego urządzenia i trenuje kadrę, która będzie opiekowała się dziećmi.

Pracownicy Parku Odkrywców zostaną zatrudnieni na umowę-zlecenie przez spółkę WPKiW, która zajmuje się też wszystkimi sprawami formalno-administracyjnymi, organizuje część techniczną związaną m.in. z przygotowaniem i odpowiednim uzbrojeniem terenu oraz zapewnia część gastronomiczną, parking, toalety i zaplecze socjalne dla pracowników.

Godlewski nie odpowiedział w czwartek na pytanie o koszty przedsięwzięcia – zasłaniając się tajemnicą umowy z niemieckim partnerem. Wyjaśnił, że WPKiW płaci mu za licencję, natomiast „przychody, które są, w znakomitej większości są przychodami po stronie Parku i w części są przychodami, którymi dzielimy się firmą AWC”.

Na potrzeby Explorado chorzowski park udostępnił teren o powierzchni 5 tys. m kw przy głównej alei wjazdowej, przy tzw. ścianach płaczu. Pierwszy transport urządzeń pojawi się tam 20 czerwca. 28 czerwca ma odbyć się prezentacja gotowego Explorado, a całość zostanie otwarta dla odwiedzających 2 lipca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.