PARTNER PORTALU
  • BGK

Park Oruński pięknieje zimą, by rozkwitnąć na wiosnę

  • JL    28 grudnia 2015 - 08:41
Park Oruński pięknieje zimą, by rozkwitnąć na wiosnę

Prace wykonane w drugim etapie rewitalizacji parku Oruńskiego w Gdańsku kosztowały 1,38 mln zł. Fot. Gdańsk.pl

Park Oruński w Gdańsku przeszedł drugi etap rewitalizacji. Po terenach przygotowanych z myślą o dzieciach, przyszedł czas na strefę relaksacyjną z fontanną i dostatkiem ławek.
Postawiono nowy kamienny murek, wykonano ścieżki parkowe i kilka placów wykładanych kostką. Prócz tego ustawiono 32 ławki i 12 koszy na śmieci. Nad jednym z tutejszych stawów zbudowano dwa pomosty widokowe.

Pojawiła się również fontanna z okrągłą misą stylizowaną. Wzdłuż parkowych alejek przybyło 10 latarni.

Odmłodzono 40 drzew (czyli przycięto zaniedbane korony), posadzono 500 sztuk krzewów i 21 drzew, obsadzono kwietniki roślinami jednorocznymi i bylinami, wysiano ponad dwa tysiące mkw. trawnika.

Prace wykonane w drugim etapie rewitalizacji kosztowały 1,38 mln zł. Wszystkie zmiany dotyczą północno-wschodniej części parku, położonej wzdłuż ul. Raduńskiej.

Całość prac, które zaplanowano w parku na Oruni kosztować będzie ok 12,5 mln złotych.

Park Oruński to drugi co do wielkości park miejski Gdańska. Ma 11 hektarów i ma bardzo długą historię. Wyjątkowo urokliwe położenie (dolina otoczona wzgórzami) sprawiło, że już w I poł. XVII w. był tam ogród z tarasami kwiatowymi i alejkami, a nawet labiryntami. Zdewastowany na pocz. XIX w. przez stacjonujące w tym miejscu oddziały wojsk napoleońskich, odzyskał świetność w następnych dziesięcioleciach i – już jako park miejski – stał się jednym z ulubionych miejsc wypoczynku gdańszczan.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2015-12-28 13:42:19

    Wzdłuż całej doliny Potoku Oruńskiego od ulicy Kampinoskiej do kanału Raduni powinien powstać atrakcyjny ciąg pieszo - rowerowy umożliwiający dotarcie mieszkańcom dzielnic górnego tarasu Gdańska do centrum miasta rowerem (ewentualnie rowerem wspomaganym elektrycznie) w czasie porównywalnym z dojazde...m samochodem.  rozwiń