Park Śląski czeka modernizacja. Jak się zmieni?

Zaprojektować przyszłość parku w oparciu o potencjał i przywrócić go mieszkańcom – to założenia planu rewitalizacji Parku Śląskiego.
Park Śląski czeka modernizacja. Jak się zmieni?
Park Śląski to ważne miejsce na mapie województwa śląskiego. (fot.slaskie.pl)

• Plan dla Parku Śląskiego zakłada modernizację i rozwój oparty na czterech filarach: podejściu społecznym, strategicznym, samorządowym i smart.

• Najpilniejsze są kwestie związane z hydrologią i utworzeniem miejsc parkingowych.

• Istnieje szansa, że część środków przeznaczonych na rewitalizację Parku Śląskiego może pochodzić z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach programu Jessica.

Założenia planu wsparcia i zarządzania rozwojem tego miejsca zaprezentowano w trakcie konferencji prasowej odbywającej się w siedzibie Parku Śląskiego. Obecne działania mają na celu m.in. aktualizację zapisów programu modernizacji przyjętego przez Sejmik w 2006 roku.

- Park Śląski to ważne miejsce na mapie województwa śląskiego. Od dłuższego czasu myślimy o rewitalizacji tej przestrzeni, która w chwili kiedy powstawała, była projektem innowacyjnym i chcemy, żeby dalej takim pozostała. Naszym celem jest przywrócenie temu miejscu blasku, by znów jak dawniej tętnił życiem i stał się wizytówką regionu - mówił w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Plan dla Parku Śląskiego zakłada modernizację i rozwój oparty na czterech filarach: podejściu społecznym, strategicznym, samorządowym i smart. (fot.parkslaski.pl)
Plan dla Parku Śląskiego zakłada modernizację i rozwój oparty na czterech filarach: podejściu społecznym, strategicznym, samorządowym i smart. (fot.parkslaski.pl)

Wojciech Saługa przypomniał, że w ostatnich latach władze regionu poświęciły temu miejscu wiele uwagi. Z inicjatywy marszałka powołano Konwent ds. Parku Śląskiego, w skład którego wchodzili eksperci z zakresu architektury, samorządowcy, ludzie kultury i sportu, którzy debatowali o jego przyszłości i rozwoju. Efektem prac zespołu było przyjęcie przez Zarząd Województwa Śląskiego planu rewitalizacji parku. W latach 2007-2015 przeprowadzono w tym miejscu 92 inwestycje za kwotę ponad 52,5 mln zł.

Wiele miejsca rozwojowi Parku Śląskiego poświęcono również w trakcie prac nad programem rozwoju województwa śląskiego „Kierunek Śląskie 3.0”.

- Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, gdzie chcemy żyć, pracować i rozwijać się, jest jakość życia. Przestrzeń ma w tym kontekście ogromne znaczenie, dlatego temat przyszłości parku przewijał się bardzo często w trakcie prac i rozmów z mieszkańcami w ramach prowadzonego procesu partycypacji. To dla nas duże wyzwanie. Plan przewiduje najpilniejsze wyzwania związane z rewitalizacją tego miejsca, ale jest cały czas otwarty, wciąż jest w nim miejsce na dyskusję z różnymi środowiskami - przekonywała prezes Parku Śląskiego Aneta Moczkowska.

Plan dla Parku Śląskiego zakłada modernizację i rozwój oparty na czterech filarach: podejściu społecznym, strategicznym, samorządowym i smart.

Wyróżniono w nim też cztery strefy skierowane do konkretnych odbiorców: Park Rodzinny, obejmujący zoo, wesołe miasteczko i park linowy, Eko Park, obejmujący środkową część parku i zakładający np. odtworzenie ogrodów tematycznych: rosarium, ogrodu japońskiego czy bylinowego i rewitalizację terenów po kąpielisku „Fala”, Aktywny Park, w części zachodniej ze Stadionem Śląskim, Polami Marsowymi, który oferuje możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportu oraz Smart Park, w oparciu o Planetarium Śląskie, a w przyszłości Śląski Park Nauki, mający stać się przestrzenią dla działań edukacyjnych i naukowych.

Prezes Parku Śląskiego Aneta Moczkowska przedstawiła także listę wyzwań, które czekają to miejsce w najbliższej przyszłości. - Najpilniejsze są kwestie związane z hydrologią i utworzeniem miejsc parkingowych. Wkrótce funkcjonować będzie Stadion Śląski i nowe Wesołe Miasteczko, dlatego osoby, które je odwiedzą, muszą mieć gdzie zaparkować. Oczywiście ważne są też kwestie związane z małą architekturą, alejkami i ławkami, czyli to, z czym spotykamy się, spacerując i spędzając czas w parku - tłumaczyła Moczkowska.

Istnieje szansa, że część środków przeznaczonych na rewitalizację Parku Śląskiego może pochodzić z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach programu Jessica.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do jurek39: Dzięki za życzenia, ale ładnych kilka lat za późno. Pod wieloletnimi rządami PO w parku miała już miejsce prawdziwa rzeź drzew - sporo z nich zwyczajnie rozkradziono pod nosem poprzednika Godlewskiego.

ze Śląska, 2017-03-22 22:48:06 odpowiedz

Życzę Ślązakom,żeby ta modernizacja nie zakończyła się,jak to obecnie modne,wycinką starych drzew i posadzeniu kilkunastu patyków w kolorowych donicach /vide Warszawa/.

jurek39, 2017-03-22 10:38:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE