PARTNER PORTALU
  • BGK

Park Śląski czeka modernizacja. Jak się zmieni?

  • pt    21 marca 2017 - 15:25
Park Śląski czeka modernizacja. Jak się zmieni?
Park Śląski to ważne miejsce na mapie województwa śląskiego. (fot.slaskie.pl)

Zaprojektować przyszłość parku w oparciu o potencjał i przywrócić go mieszkańcom – to założenia planu rewitalizacji Parku Śląskiego.
• Plan dla Parku Śląskiego zakłada modernizację i rozwój oparty na czterech filarach: podejściu społecznym, strategicznym, samorządowym i smart.

• Najpilniejsze są kwestie związane z hydrologią i utworzeniem miejsc parkingowych.

• Istnieje szansa, że część środków przeznaczonych na rewitalizację Parku Śląskiego może pochodzić z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ramach programu Jessica.

Założenia planu wsparcia i zarządzania rozwojem tego miejsca zaprezentowano w trakcie konferencji prasowej odbywającej się w siedzibie Parku Śląskiego. Obecne działania mają na celu m.in. aktualizację zapisów programu modernizacji przyjętego przez Sejmik w 2006 roku.

- Park Śląski to ważne miejsce na mapie województwa śląskiego. Od dłuższego czasu myślimy o rewitalizacji tej przestrzeni, która w chwili kiedy powstawała, była projektem innowacyjnym i chcemy, żeby dalej takim pozostała. Naszym celem jest przywrócenie temu miejscu blasku, by znów jak dawniej tętnił życiem i stał się wizytówką regionu - mówił w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Wojciech Saługa przypomniał, że w ostatnich latach władze regionu poświęciły temu miejscu wiele uwagi. Z inicjatywy marszałka powołano Konwent ds. Parku Śląskiego, w skład którego wchodzili eksperci z zakresu architektury, samorządowcy, ludzie kultury i sportu, którzy debatowali o jego przyszłości i rozwoju. Efektem prac zespołu było przyjęcie przez Zarząd Województwa Śląskiego planu rewitalizacji parku. W latach 2007-2015 przeprowadzono w tym miejscu 92 inwestycje za kwotę ponad 52,5 mln zł.

Wiele miejsca rozwojowi Parku Śląskiego poświęcono również w trakcie prac nad programem rozwoju województwa śląskiego „Kierunek Śląskie 3.0”.

- Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, gdzie chcemy żyć, pracować i rozwijać się, jest jakość życia. Przestrzeń ma w tym kontekście ogromne znaczenie, dlatego temat przyszłości parku przewijał się bardzo często w trakcie prac i rozmów z mieszkańcami w ramach prowadzonego procesu partycypacji. To dla nas duże wyzwanie. Plan przewiduje najpilniejsze wyzwania związane z rewitalizacją tego miejsca, ale jest cały czas otwarty, wciąż jest w nim miejsce na dyskusję z różnymi środowiskami - przekonywała prezes Parku Śląskiego Aneta Moczkowska.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ze Śląska, 2017-03-22 22:48:06

    Do jurek39: Dzięki za życzenia, ale ładnych kilka lat za późno. Pod wieloletnimi rządami PO w parku miała już miejsce prawdziwa rzeź drzew - sporo z nich zwyczajnie rozkradziono pod nosem poprzednika Godlewskiego.
  • jurek39, 2017-03-22 10:38:23

    Życzę Ślązakom,żeby ta modernizacja nie zakończyła się,jak to obecnie modne,wycinką starych drzew i posadzeniu kilkunastu patyków w kolorowych donicach /vide Warszawa/.