PARTNER PORTALU
  • BGK

Parowozy wrócą na trasy w Wielkopolsce

  • pap/pt    21 lipca 2015 - 14:33
Parowozy wrócą na trasy w Wielkopolsce

Parowozy wycofano z regularnych kursów w 2014 roku - fot.Parowozownia Wolsztyn/ T. Opaska

Pociągi prowadzone przez parowozy wrócą na trasy między Wolsztynem a Poznaniem, Wolsztynem a Lesznem, oraz między Lesznem a Krotoszynem.
Na przełomie grudnia i stycznia do rozkładów jazdy pociągów w Wielkopolsce mają wrócić pociągi pasażerskie obsługiwane przez parowozy. Będzie to możliwe dzięki nowej instytucji kultury Parowozownia Wolsztyn, której powołanie spodziewane jest we wrześniu.

Pociągi z parowozami mają jeździć na różnych trasach i o różnych porach m.in. między Poznaniem a Wolsztynem. Ich rozkład ma się zmieniać, by wprowadzenie atrakcji dla miłośników parowozów nie utrudniło życia zwykłym pasażerom.

Składy osobowe prowadzone przez parowozy zniknęły z rozkładów jazdy w kwietniu 2014 roku. Ostatnie w Europie regularne połączenie kolejowe wykonywane z użyciem trakcji parowej funkcjonowało na trasie Wolsztyn-Leszno. Do jego likwidacji doszło wskutek braku porozumienia samorządów z właścicielem Parowozowni Wolsztyn, spółką PKP Cargo.

Samorządowa spółka uruchomi parowozy

Samorządy zabiegały o stworzenie spółki, która umożliwiłaby istniejącej ponad 100 lat parowozowni w Wolsztynie komercyjne działanie. PKP Cargo zaproponowało, by zamiast spółki stworzyć muzeum lub instytucję kultury.

"Myśmy zżymali się na pomysł powołania instytucji kultury, ale musieliśmy zrozumieć realia biznesowe, w których funkcjonuje PKP Cargo. Instytucja kultury rozpocznie działalność zapewne we wrześniu, gdy zostanie podpisana stosowna umowa. Działalność operacyjną, czyli wprowadzenie pociągów z parowozami na tory, rozpocznie od momentu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy, czyli od przełomu grudnia i stycznia" - powiedział wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Organizatorami nowej instytucji kultury będą: województwo wielkopolskie, powiat wolsztyński, gmina Wolsztyn i PKP Cargo. Każdy z podmiotów wniesie po 375 tys. zł na uruchomienie działalności, PKP Cargo przekaże instytucji parowozownię i tabor.

Jak powiedział Jankowiak, Parowozownia Wolsztyn w nowej formule nie mogłaby rozpocząć działalności bez planowych połączeń zamawianych przez samorząd województwa. Województwo będzie więc przez trzy lata, z roku na rok w mniejszym zakresie, zamawiać rozkładowe pociągi pasażerskie obsługiwane przez parowozy.

"W biznesplanie założyliśmy, że na 2016 rok zamówimy regularne połączenia za kwotę ok. 2 mln. Zł. W następnym roku będzie to zamówienie na poziomie 1,5 mln zł, zaś w 2018 roku - za ok. 1,2 mln zł. Zakładamy, że w czwartym roku działania instytucja osiągnie finansową samodzielność" - wyjaśnił.

Docelowo głównym źródłem utrzymania parowozowni ma być działalność turystyczno-rekreacyjna: przychody z przewozów turystycznych i z działalności skansenu.

Marszałek Jankowiak powiedział, że gdy pociągi prowadzone przez parowozy kursowały na stałych liniach po Wielkopolsce, takie składy były nierzadko krytykowane przez mieszkańców regionu, dojeżdżających nimi do pracy czy szkoły.

"Nie chcemy, by pociągi te obsługiwały stałe trasy w porach, w których ludzie jeżdżą do pracy i są skazani na składy z parowozami. W nowym rozkładzie jazdy chcemy umieścić je na różnych liniach i o różnych porach" - powiedział.

Pociągi prowadzone przez parowozy miałyby jeździć na trasach między Wolsztynem a Poznaniem, między Wolsztynem a Lesznem, oraz między Lesznem a Krotoszynem. Niewykluczone są też inne trasy w regionie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.