PARTNER PORTALU
  • BGK

Partia Razem prosto z mostu. "Mieszkanie plus okazało się klapą"

  • KDS    20 lutego 2018 - 15:54
Partia Razem prosto z mostu. "Mieszkanie plus okazało się klapą"
- Mieszkanie plus okazało się klapą - komentuje zamieszanie Adrian Zandberg z Partii Razem (fot. youtube)

We wtorek (20.02) zbierze się Rada Mieszkalnictwa. Głównym tematem dyskusji będzie pomysł wprowadzenia dopłaty do najmu mieszkań wybudowanych w ramach programu. - Mieszkanie plus okazało się klapą - komentuje zamieszanie Adrian Zandberg z Partii Razem.
- Mieszkanie Plus okazało się klapą. Miało być rozwiązaniem dla fatalnej sytuacji mieszkaniowej polskich rodzin. Rząd obiecywał niskie czynsze w budowanych przez państwo mieszkaniach. Okazuje się, że Beata Szydło i Mateusz Morawiecki nas oszukiwali. Mieszkań Plus prawie się nie buduje. W tych, które powstają, czynsze będą wysokie, na poziomie stawek rynkowych - podczas specjalnie zwołanej konferencji alarmował Adrian Zandberg z Partii Razem. 

Razem przypomniało, że od wielu miesięcy wskazywali na problemy z M+. Ich zdaniem jest on niedofinansowany.

- Nie da się budować mieszkań, nie inwestując w to pieniędzy. Dziś rząd potwierdza, że mieliśmy rację. Zamiast programu publicznego mieszkalnictwa powstaje kolejny system dotowania deweloperów - podnosili politycy Razem. 

 

Zamieszanie wokół programu nabrało na sile po tym, jak jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) podało, ile wyniesie całkowity koszt wynajmu 55-metrowego lokalu, który powstał w ramach Mieszkania plus. Zainteresowani zamieszkaniem w Jarocinie wraz z opłatami (także z ogrzewaniem) miesięcznie zapłacą 1,3 tys. zł. 

Eksperci rynku nieruchomości ocenili, że zaproponowana stawka jest porównywalna do obowiązujących na rynku komercyjnym. Tymczasem, zgodnie z założeniami Mieszkania Plus, cena wynajmu miała być konkurencyjna. 

Czytaj więcej: Założenia programu Mieszkanie Plus są nierealne?

Podczas konferencji Partia Razem zaproponowała własne rozwiązanie mieszkaniowego impasu.

- Zamiast zaklęć o rynku, który wszystko rozwiąże, i kolejnego programu wspierania deweloperów, potrzeba publicznego programu mieszkaniowego - wskazywali podczas wystąpienia. Padły też konkretne deklaracje. - Razem będzie wydawać 10 miliardów złotych rocznie na program budowy miejskich mieszkań czynszowych. Tylko w ten sposób, realnie wspierając samorządy pieniędzmi z budżetu, możemy rozwiązać problem mieszkaniowy.

Warto przypomnieć, że obecnie BGKN ma w ramach programu Mieszkanie Plus w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 6 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Bogdan Warturek, 2018-02-21 12:39:41

    Czy ten debil czerwony, ZANDBERG nie przestanie mącić w Polsce?
  • wrrr..., 2018-02-21 09:23:39

    Nikt poza tym nie podnosi faktu, że kapitał który daje Fundusz na budowę (BGK Nieruchomości) trzeba oddać z oprocentowaniem...i to nie małym...zarabia na tym wyłącznie Bank Krajowy...czyli rząd.