PARTNER PORTALU
  • BGK

Pas startowy lotniska w Łodzi prawie jak nowy

  • PAP    31 maja 2011 - 18:37

Zakończyła się modernizacja 420 metrowego odcinka najstarszej części drogi startowej na łódzkim lotnisku im. Władysława Reymonta. Koszt tego etapu modernizacji wyniósł 12,7 mln zł.
Modernizacja nawierzchni była konieczna, bowiem z ekspertyz technicznych wynikało, że wytrzyma jedynie ok. 2 tys. operacji lotniczych.

"Oprócz wzmocnienia nośności drogi startowej celem modernizacji było też dostosowanie jej parametrów geometrycznych do wymagań unijnych" - powiedziała we wtorek rzeczniczka Portu Lotniczego Łódź Katarzyna Dobrowolska.

Prace, które rozpoczęto w kwietniu prowadzone były dwa-trzy razy w tygodniu i nie zakłócały funkcjonowania lotniska. Zakończyły się przed rozpoczęciem sezonu czarterowego. Na modernizację 420 metrów nawierzchni zużyto ponad 23 tys. ton masy asfaltobetonowej.

Remont pasa startowego rozpoczęto w 2009 r. W pierwszym etapie wymieniono 600 m nawierzchni.

Po zakończeniu wszystkich etapów prac łódzkie lotnisko będzie mogło ubiegać się o certyfikat pozwalający na obsługiwanie samolotów o długości startu powyżej 1800 m i rozpiętości skrzydeł do 52 m, czyli m.in. Airbusy A340 czy Boeingi 767.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.