PARTNER PORTALU
 • BGK

Paweł Borys: Regionalne lotniska nie stracą na Centralnym Porcie Lotniczym. Mogą nawet zyskać

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    15 maja 2017 - 22:07
Paweł Borys: Regionalne lotniska nie stracą na Centralnym Porcie Lotniczym. Mogą nawet zyskać
Paweł Borys w 2016 roku objął fotel prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (Fot. Grupa PTWP)

O zapowiedzi jednej z największych inwestycji w Polsce, czyli budowie Centralnego Portu Lotniczego, rozmawiamy z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju.
• CPL to nie tylko lotnisko. To szeroki projekt o wymiarze ogólnogospodarczym.

• To duże centrum logistyczne o znaczeniu regionalnym. Koncentrujące zarówno ruch towarowy, jak i pasażerski w wymiarze Europy Środkowo – Wschodniej.  

• Czy stracą na nim mniejsi gracze? - Zarówno CPL, jak i lokalne lotniska będą tworzyły wspólny system, który wzajemnie będzie się wspierał, a niekoniecznie konkurował - przekonuje Borys.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który został przez media okrzyknięty "silnikiem Morawieckiego", podkreśla, że wśród obecnych lokalizacji lotnisk w Polsce bardzo trudno znaleźć taką, która byłaby w stanie spełnić wymogi CPL. 

- Wydaje się, że obszar centralnej Polski, gdzieś między Warszawą a Łodzią, zarówno pod względem połączeń infrastruktury drogowej, kolejowej, jak i dysponowania odpowiednio dużym terenem, może być optymalne - przekonuje. 

Zobacz całą rozmowę z prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • łopata, 2017-05-18 01:21:40

  Do kermo: A czy ty wiesz co znaczy Centralny Okręg Przemysłowy, zbudowany przed II Wojną Światową ? Czy wiesz kiedy i kto zbudował Port w Gdyni ? A może to nie prawda, że zbudowano Port Gazowy w Świnoujściu ? Byłeś tam ?
 • pesymista, 2017-05-16 15:46:22

  Do kermo: podoba mi się, pozdrawiam :-)
 • kermo, 2017-05-16 08:47:29

  Do pesymista: No co Ty. Nazwa tego, co na razie nie wolno wymawiać jest zabezpieczona dla Centralnego Aerodromu Międzygalaktycznego który będzie niedaleko CPL. Z resztą będzie tam już Centralna Przystań Żeglarska, Centralny Port Morski, Centralny Port Śródlądowy, Centralna Zajezdnia Tramwajowa, Cent...ralna Baza Autobusowa im. Kaczyńskich. Nie wiem tylko czy Centralny Kibel Międzyregionalny przejdzie ...  rozwiń