PARTNER PORTALU
  • BGK

Pełna Dolnośląska Kolej Aglomeracyjna do końca 2021

  • pt    23 lutego 2016 - 13:27
Pełna Dolnośląska Kolej Aglomeracyjna do końca 2021
W ubiegłym roku z usług dolnośląskich kolei regionalnych skorzystało prawie 16 mln osób, z czego ponad 12,5 mln w aglomeracji wrocławskiej (fot.mat.prasowe)

•  Zakup nowoczesnych pociągów i zwiększanie częstotliwości połączeń - Dolny Śląsk stawia na rozbudowę kolei aglomeracyjnej.
• W ubiegłym roku z usług kolei regionalnych skorzystało prawie 16 mln osób, z czego ponad 12,5 mln w aglomeracji wrocławskiej.
• Zarząd województwa prowadzi rozmowy z PKP PLK na temat budowy we Wrocławiu nowych przystanków kolejowych.
Dolny Śląsk poprzez zakup nowoczesnych pociągów i zwiększanie częstotliwości połączeń rozpoczął rozbudowę kolei aglomeracyjnej.

Jak podkreślają urzędnicy rozwój kolei aglomeracyjnej jest koniecznym warunkiem integracji wschodniej i centralnej części województwa.

Kolej aglomeracyjna to alternatywa do jazdy samochodem. Obecnie łączy ponad 20 dolnośląskich gmin z Wrocławiem. Jak wyliczają urzędnicy dzięki temu do miasta wjeżdża o 20 tys. samochodów dziennie mniej.

- Zarząd województwa prowadzi obecnie rozmowy z PKP PLK na temat rozbudowy na terenie stolicy regionu nowych przystanków kolejowych, które będą łatwo dostępne dla podróżnych. Uważamy, że niezbędne jest powstanie nowych przystanków na wrocławskim Szczepinie, Ołbinie, Osiedlu Sobieskiego, Karłowicach i Maślicach. Ponadto planujemy budowę nowych peronów w Iwinach i Mokronosie Górnym (wraz z parkingami przesiadkowymi Park & Ride), a także remont stacji Wrocław – Muchobór – mówi marszałek Cezary Przybylski.

W modernizację i rewitalizację linii kolejowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dolnośląskie zainwestuje 272 miliony złotych.

W ramach rozwijania kolei aglomeracyjnej uruchomione zostaną dwa połączenia kolejowe: Wrocław Sołtysowice - Jelcz-Laskowice ze stacjami na Wojnowie i Miłoszycach oraz Wrocław-Świdnica ze stacjami na Bielanach Wrocławskich i w Sobótce.

- Wierzę, że Dolnoślązacy przekonają się do kolei. Pierwszym krokiem w tym kierunku i świetnym przykładem jest odcinek Wrocław-Legnica, na którym na zmodernizowanych torach kursują nowe pociągi. Połączenie jest niesamowitym sukcesem, a pociągi jeżdżą pełne - mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

- Chcemy przyspieszyć, będziemy rozwijać projekt kolejowy tak, aby do 2021 roku mówić o pełnym systemie kolei aglomeracyjnej – dodaje Michalak.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.