PARTNER PORTALU
  • BGK

Pelplin: Za 11 mln zł zniszczona cukrownia stanie się miejscem rekreacji

  • JP    28 lutego 2018 - 16:22
Pelplin: Za 11 mln zł zniszczona cukrownia stanie się miejscem rekreacji
Całkowity koszt rewitalizacji cukrowni opiewa na ponad 11 mln zł, a udostępnione przez NFOŚiGW dofinansowanie z UE wynosi blisko 9,5 mln zł (fot. pelpin.pl)

Gmina Pelplin otrzyma unijne dofinansowanie na rekultywację i zagospodarowanie zanieczyszczonego, poprzemysłowego terenu po lokalnej cukrowni.
W ramach przedsięwzięcia zostanie zbudowana ścieżka pieszo-rowerowa oraz ciągi wyłącznie piesze, m.in. ścieżki spacerowe. W planach jest stworzenie placu zabaw dla dzieci młodszych i starszych, w tym ukształtowanie dwóch górek do zabawy. Dla dorosłych będą dostępne trawiaste miejsca piknikowe ze stolikami przeznaczonymi do spotkań. 

Czytaj też: Jak zagospodarować tereny poprzemysłowe? Przedstawiamy najciekawsze pomysły

Powstaną także warunki do uprawiania sportu - gmina odda do użytku na tym obszarze dwa boiska, siłownię zewnętrzną, dwa stoły tenisowe i dziewięć stojaków na rowery. Pojawią się również obiekty małej architektury - dwa budynki socjalno-sanitarne, trzydzieści pięć ławek oraz szesnaście koszy na śmieci. Wszystkie elementy nowej infrastruktury będą dostępne dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja poprawi jednocześnie stan środowiska, prowadząc do ostatecznego usunięcia degradacji poprzemysłowych zagrażających zdrowiu ludzi.

- Są to działania, które rozwiązują istotny problem skażenia chemicznego i zagrożenia ekologicznego, ale zarazem otwierają teren po dawnej cukrowni na zupełnie nowe możliwości. Coś, co przez wiele lat było miejscem zapomnianym i unikanym, stanie się „zielonymi płucami” Pelplina - powiedział burmistrz gminy Patryk Demski.

Czytaj też: Budowa na terenach poprzemysłowych. O to musisz zapytać 

Łączna powierzchnia przeznaczonych do rekultywacji gruntów obejmuje 12,15 ha, a uzyskany przez gminę dodatkowy, biologicznie czynny areał to 11,03 ha.

Całkowity koszt przedsięwzięcia opiewa na kwotę ponad 11 mln zł, natomiast udostępnione przez NFOŚiGW dofinansowanie ze środków UE wynosi blisko 9,5 mln zł. Źródłem dofinansowania projektu jest działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, które NFOŚiGW wdraża w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.