PARTNER PORTALU
  • BGK

Peron 2. we Wrocławiu oddany do użytku

  • PAP    6 kwietnia 2012 - 09:48
Peron 2. we Wrocławiu oddany do użytku

Peron 2. remontowanego dworca głównego PKP we Wrocławiu został oddany do użytku.
Do tej pory zmodernizowano trzy z pięciu peronów. PKP zapewnia, że zdąży z oddaniem wszystkich peronów do użytku przed Euro 2012.

„Tysiąc budowlańców przez całą dobę pracuje przy jednej z największych w Polsce przebudów zabytkowego dworca kolejowego PKP we Wrocławiu (zabierz głos/oceń prezydenta), który będzie gotowy do obsługi podróżnych tuż przed Euro 2012” – poinformował rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu Bartłomiej Sarna.

Do tej pory zmodernizowano trzy z pięciu peronów. Tuż przed świętami podróżnym udostępniono wyremontowany peron 2. Trwają też zaawansowane prace na peronie 3.

Sarna dodał, że wyczyszczono i pomalowano stalowe konstrukcje historycznych hal peronowych. Na trzech peronach zamontowano schody ruchome, którymi podróżni dostaną się do tunelu miejskiego. Przy obu wyjściach z tunelu wyczyszczono herby Wrocławia.

Dobiegają końca również prace modernizacyjno-remontowe przed dworcem; na placu przed budynkiem ułożono już 50 proc. nawierzchni. Jednocześnie prowadzone są prace przy budowie tarasów po obydwóch stronach wejścia głównego od strony ul. Piłsudskiego, a także prace wykończeniowe przy pawilonach znajdujących się na placu przed dworcem.

W pawilonach, które są połączone z parkingiem podziemnym, kończy się montaż wind. „Trwają też intensywne prace pod powierzchnią placu. Gotowa jest bryła parkingu podziemnego wraz z dwoma wjazdami. W parkingu wykonano już 98 proc. prac instalacyjnych. Teraz budowlańcy zajmują się wykonaniem nawierzchni” – mówił rzecznik.

Wewnątrz budynku trwają natomiast intensywne prace konserwatorskie, których efekty są widoczne w poczekalniach. „Wspaniale prezentują się stropy. Przy samych pracach konserwatorskich na dworcu pracuje ok. 230 robotników” – mówił rzecznik.

Remont wrocławskiego Dworca Głównego rozpoczął się w kwietniu 2010 r. Prace prowadzi konsorcjum pod przewodnictwem firmy Budimex. Inwestycja zakłada m.in. remont budynku dworca, placu przed obiektem, peronów i wiat. Wartość projektu to około 361 mln zł.

Budynek główny dworca głównego we Wrocławiu powstał w połowie XIX w. Zaprojektował go Architekt Królewski Kolei Górnośląskich Wilhelm Grapow. Na przełomie XIX i XX wieku dworzec został rozbudowany o hale peronowe. Jego fasada utrzymana jest w stylu angielskiego gotyku Tudorów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.