PARTNER PORTALU
 • BGK

Perypetie śląskich stadionów

 • PAP    25 grudnia 2011 - 16:09
Perypetie śląskich stadionów

Infrastruktura piłkarska woj. śląskiego wzbogaciła się w tym roku o stadion Piasta Gliwice. Stanęła budowa dachu nad Stadionem Śląskim, rozpoczęła się przebudowa areny Górnika Zabrze. Przyszłość obiektu Ruchu Chorzów jest na razie mglista.
Ruch i Górnik grają w ekstraklasie, Piast walczy o powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Nowy miejski obiekt w Gliwicach (zabierz głos/oceń prezydenta) powstał od podstaw w 13 miesięcy kosztem niespełna 60 mln złotych. Na zadaszonej widowni może zasiąść 10 tysięcy osób. I niemal tyle przyszło na inauguracyjny mecz w listopadzie, kiedy gliwiczanie pokonali Wisłę Płock 2:1. Początek historii stadionu był zarazem dramatyczny i szczęśliwy dla gospodarzy, którzy jeszcze w 89. minucie przegrywali 0:1.

W połowie września z "pompą" i armatnim wystrzałem ruszyła budowa nowego stadionu Górnika Zabrze. Jej pierwszy etap (trzy trybuny na 24 tysiące miejsc) ma się zakończyć w kwietniu 2013 i kosztować 192,5 mln.

Ostatnie jesienne mecze u siebie zabrzanie rozgrywali na placu budowy, w obecności koparek i trzech tysięcy widzów. Tylko tyle może obecnie zasiąść na części trybun.

Najmniej jasno rysuje się przyszłość stadionu Ruchu Chorzów, chociaż zespół trenera Waldemara Fornalika "zimuje" na czwartym miejscu w tabeli ekstraklasy, z realnymi szansami na podium.

Czytaj też: Absurd w Chorzowie. Trzy nowe stadiony?

Pierwotnie władze miejskie (zabierz głos/oceń prezydenta) planowały, że piłkarze "Niebieskich" przeniosą się na Stadion Śląski (też w Chorzowie) na czas budowy obiektu Ruchu. Jednak finisz końcowej fazy modernizacji "Śląskiego" odwleka się w czasie z powodu wady konstrukcyjnej.

Tymczasem w 2012 roku powinien być gotowy projekt nowego miejskiego stadionu. Na razie nie wiadomo, jak dużą będzie miał pojemność. Pojawiają się głosy o trybunach na 20 tysięcy. Dotychczasowa widownia może zmieścić 10 tysięcy widzów. Ostatni jesienny mecz Ruchu z Koroną Kielce, zakończony wygraną chorzowian 4:1, przyciągnął tylko 4 tysiące kibiców, mimo akcji promocyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Jubilat, 2011-12-25 23:29:34

  Przyszłość stadionów jest mglista? Tak ,ale nadzieja zawsze będzie!
 • Jemioła, 2011-12-25 23:26:09

  a no właśnie perypetie i problemy to złośliwość rzeczy martwych.
 • TEKO, 2011-12-25 17:57:29

  "All I Want for Christmas is You"!!!!