PARTNER PORTALU
  • BGK

PGE Arena Gdańsk już do wzięcia. W dzierżawę

  • PAP    21 czerwca 2010 - 12:20

Do środy można zgłaszać udział w przetargu na dzierżawę stadionu PGE Arena Gdańsk. Tymczasem na trzy dni przed upływem tego terminu do Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012, które realizuje budowę obiektu i jest organizatorem konkursu, nie wpłynęła żadna oferta.
- W ogóle nie zaprzątamy sobie tym głowy. Praktyka podobnych przetargów dowodzi, że firmy zainteresowane wzięciem w nich udziału składają z reguły swoje oferty dopiero w ostatnim dniu. Brak konkretnych propozycji nie oznacza, że ten konkurs nie cieszy się zainteresowaniem potencjalnych operatorów stadionu. Na podstawie różnych nieoficjalnych rozmów i informacji przypuszczam, że w środę na brak ofert nie będziemy narzekać. Przedmiotem przetargu jest przecież bardzo atrakcyjny obiekt - powiedział wiceprezes BIEG 2012 Adam Kalata.

Przetarg został ogłoszony 8 czerwca 2010 roku, a przedmiotem dzierżawy jest nie tylko stadion PGE Arena Gdańsk, ale również działki, na których się znajduje oraz infrastruktura towarzysząca, chociażby w postaci toru wrotkarskiego. Konkurs wygra oferent, który zadeklaruje najwyższą kwotę rocznego czynszu - jego minimalna wysokość wynosi 2 miliony złotych netto. Umowa zostanie podpisana na 10 lat.

- Do końca tego tygodnia chcemy zweryfikować informacje dostarczone do nas przez poszczególnych oferentów i sprawdzić, czy odpowiadają naszym wymogom, które podaliśmy ogłaszając przetarg. Potencjalny operator musi bowiem spełnić szereg specjalnych kryteriów. W następny poniedziałek zamierzamy podać kolejne terminy konkursu. Do 24 lipca chcielibyśmy wyłonić dzierżawcę PGE Arena. Dzięki temu mielibyśmy komplet trzech partnerów. Technologicznym została firma Trias S.A. z Torunia, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. jest sponsorem tytularnym i teraz czekamy na wyłonienie dzierżawcy obiektu - dodał Kalata.

Podmiot przystępujący do przetargu musi spełniać szereg kryteriów. Taki oferent powinien wykazać się doświadczeniem w zarządzaniu podobnymi obiektami sportowymi lub obiektami wielofunkcyjnymi, a przynajmniej jeden z nich musi być stadionem o pojemności co najmniej 35 tys. miejsc. A ponadto w ciągu trzech ostatnich lat pozyskał lub zorganizował na obiektach sportowych lub obiektach wielofunkcyjnych co najmniej 100 imprez masowych, z których co najmniej 40 to rozgrywki sportowe najwyższej klasy lub rangi międzynarodowej.

Potencjalny operator musi także wykazać się posiadaniem środków finansowych albo zdolnością kredytową w wysokości co najmniej 3 milionów złotych oraz wpłacić wadium - milion złotych. Poza tym zwycięzca przetargu będzie także musiał wpłacić kaucję gwarancyjną w wysokości miliona złotych na zabezpieczenie roszczeń wynikających z zawartej umowy.

Przetarg ma składać się z dwóch etapów. Najpierw oferenci spełniający warunki udziału w przetargu złożą oferty pisemne, a w przypadku wpłynięcia dwóch lub więcej takich propozycji, BIEG 2012 zaprosi oferentów do ustnej licytacji, podając jednocześnie jej termin oraz cenę wywoławczą. Ceną wywoławczą w licytacji będzie najwyższa z ofert pisemnych złożonych w pierwszym etapie przetargu, powiększona o postąpienie. Postąpienie wynosi 20 tysięcy złotych.

Budowę gdańskiego stadionu rozpoczęto 15 grudnia 2008 roku, a jej zakończenie zaplanowano 21 stycznia 2011 roku. Cała inwestycja ma kosztować 630 milionów złotych. Na trybunach będzie mogło zasiąść 44 tysiące kibiców, którzy pierwszy piłkarski mecz zobaczą latem 2011 roku. Są plany, aby na inaugurację PGE Arena Gdańsk doszło do konfrontacji Lechii Gdańsk z Juventusem Turyn. Byłby to symboliczny rewanż za mecz tych zespołów w Pucharze Zdobywców Pucharów, który rozegrany został 28 września 1983 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.