PARTNER PORTALU
 • BGK

PGE Narodowy zostanie zdetronizowany. W Polsce będzie większy stadion

 • Rafał Kerger    22 marca 2016 - 12:40
PGE Narodowy zostanie zdetronizowany. W Polsce będzie większy stadion
Jeśli Stadion Śląski będzie miał ponad 60 tys. siedzisk, wówczas w Chorzowie będzie mógł się odbyć finał piłkarskiej Ligi Mistrzów. W Europie jest tylko trzydzieści obiektów o statusie Elite, od 2015 r. należy do tego grona także PGE Narodowy (fot.:pgenarodowy.pl)

Jak dowiedział się Portalsamorzadowy.pl województwo śląskie liczy, że uda się zamontować na Stadionie Śląskim tyle krzesełek, żeby ich liczba przewyższyła pojemność największej dziś areny sportowej w Polsce, Stadionu Narodowego, i osiągnęła poziom 60 tys.
- W ubiegłej dekadzie, gdy decydowano o modernizacji, zakładano, że stadion w Chorzowie pomieści 55 tys. widzów - dzisiejsza oferta i technologia osadzania krzesełek pozwalają na rewizję tych planów. Chcemy żeby na Stadionie Śląskim mogło zasiąść 60 tys. widzów - tak sprawę opisuje nasz rozmówca w śląskim urzędzie marszałkowskim.

Tym samym Stadion Śląski może po pięciu latach zdetronizować stołeczny Stadion Narodowy (z nadania ministra sportu), który od 2012 r. jest największą areną sportową w Polsce (58,5 tys. pojemności).

Co ciekawe oficjalnie Stadion Śląski też jest Stadionem Narodowym (od 1993 r. z nadania Polskiego Związku Piłki Nożnej). Piłkarska reprezentacja Polski rozgrywała na nim najważniejsze mecze już od 1957 r. (eliminacyjne spotkanie finałów MŚ'1958 przeciwko ZSRR). Wiele z nich przeszło do legendy. Biało-czerwoni ogrywali tutaj takie potęgi, jak: ZSRR, Anglia, Holandia, Włochy, czy Portugalia. To właśnie dzień po – wygranym 2:0 – spotkaniu przeciw Dumnym Synom Albionu w ramach kwalifikacji do finałów MŚ'1974, brytyjskie media nadały obiektowi w Chorzowie przydomek Kocioł Czarownic (7 czerwca 1973).

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych „krokodyli” – uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

Montaż zadaszenia Stadionu Śląskiego z powodzeniem zakończył się dopiero po sześciu latach - w grudniu 2015 r. Tę najbardziej skomplikowaną technologicznie część prac budowlanych wykonała za 84 mln zł brutto niemiecka firma Pfeifer Seil und Hebetechnik. Dokończyła ona prace wstrzymane w lipcu 2011 r. po awarii, która nastąpiła tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu. Samorząd woj. śląskiego chce wkrótce rozstrzygnąć przetarg na roboty kubaturowe na Stadionie Śląskim. Także w tym roku planuje ogłosić przetargi na wykonanie i montaż krzesełek, bieżni oraz areny.

Jeśli Stadion Śląski, po rozstrzygnięciu tych postępowań będzie miał ponad 60 tys. siedzisk, wówczas w Chorzowie będzie mógł się odbyć finał piłkarskiej Ligi Mistrzów, ponieważ UEFA wymaga żeby taka arena miała 60 tys. miejsc siedzących. W Europie jest tylko trzydzieści obiektów o statusie Elite, od 2015 r. należy do tego grona także PGE Narodowy.

Stadion będzie też największym używanym na co dzień w polskiej ekstraklasie piłkarskiej, ponieważ grać na nim zamierza czternastokrotny mistrz Polski Ruch Chorzów. Co ciekawe na stadionie, na najważniejszych meczach Ruchu, może też paść frekwencyjny rekord w naszej lidze piłkarskiej. Już dziś aż dwa mecze Ruchu Chorzów (z Górnikiem Zabrze) należą do rekordowych pod względem frekwencji w ekstraklasie po 1989 r (dwa razy około 40 tys. widzów w Kotle Czarownic w 2008 i 2009 r.).

Aktualny, według władz regionu, termin ponownego otwarcia Stadionu Śląskiego to połowa 2017 r. Zakładany koszt modernizacji obiektu ma zamknąć się w 586 mln zł. To trzy razy mniej niż koszt budowy Stadionu Narodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • Jedna baba drugiej babie, 2016-03-26 07:57:54

  Do Zenek: Ty przestań rozmawiać, a więcej myśl i miarkuj słowa. Po prostu trzeba stadion skończyć w terminie. Teraz to jest celem. A wasze NIKi i inne CBA mogą działać równolegle - jeśli macie taką potrzebę.
 • Zenek, 2016-03-25 22:03:17

  Sprawa Stadionu Śląskieg jest związana z starymi władzami województwa, szczególnie mowa tutaj o partyjniakach z PO. Według wielu osób, z którymi rozmawiam na śląsku to jest przekręt, sprawę należałoby bardziej zbadać.
 • tumiwisizm, 2016-03-23 14:59:53

  jeden z członków zarządu woj śląskiego miał odpowiadać za ten stadion miało być wspaniale Teraz ma kolejną wizję stadionową jak został Preziem jednego z miast - pewnie znowu mu wyjdzie jak zwykle. PO się powinno zastanowić głęboko nad takim poziomem swoich przedstawicieli bo potem jest płacz że nikt... nie chce na nich głosować :)))))))))))))))). Sas w 100% masz racje chłopie  rozwiń