PARTNER PORTALU
  • BGK

Pięć miejscowości na Podlasiu planuje rewitalizację

  • JP    25 lutego 2018 - 09:44
Pięć miejscowości na Podlasiu planuje rewitalizację
Cerkiew w miejscowości Sokółka. Fot. Boguslaw Bajko, Wikimedia

Zarząd województwa zaakceptował plany rewitalizacji gmin Juchnowiec, Narewka, Zambrów oraz miast Sokółka i Wasilków. 5 marca rusza konkurs na unijne dotacje.
Do zdobycia będzie 55 mln zł. To pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 - poinformował PAP urząd marszałkowski w Białymstoku. Zaznacza, że plany są podstawą do ubiegania się o dotacje, ale nie gwarancją ich otrzymania.

Sokółka

Każda z gmin, w trakcie prac nad planem, musiała wyznaczyć teren objęty rewitalizacją i przedstawić pomysły na działania społeczne i inwestycje. Powstały szczegółowe analizy potrzeb w tych miejscach i wypracowano sposoby na rozwiązywanie sygnalizowanych problemów społecznych. Urząd marszałkowski podkreśla, że w pracach nad przygotowaniem planów uczestniczyli mieszkańcy. Samorządy mają szukać pieniędzy na realizację planów w różnych źródłach.

Np. miasto Sokółka chce różnymi działaniami objąć prawie jedną trzecią mieszkańców w czterech wyznaczonych rejonach. Zaplanowano m.in. pomoc bezrobotnym w powrocie do pracy, zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży, półkolonie. Do tego remonty budynków na cele społeczne, inwestycje w tereny rekreacyjne w mieście czy rozbudowę stadionu. Koszt wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć to 12 mln zł, z czego ok. 9 mln zł miasto chce zdobyć z dotacji z UE.

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska powiedziała PAP, że miasto przygotowuje się do marcowego konkursu z pierwszym przedsięwzięciem, czyli remontem kamienicy, gdzie ma powstać ośrodek pomocy społecznej.

"Długo staraliśmy się o to, aby uwzględnić najważniejsze miejsca w Sokółce, te, które są prospołecznie bardzo ważne dla mieszkańców Sokółki. Udało nam się to" - powiedziała burmistrz.

Kulikowska poinformowała, że budynek, gdzie będzie ośrodek pomocy społecznej, ma być w przyszłości połączony z nową biblioteką. Władze miasta chcą stworzyć zaplecze do prowadzenia warsztatów, prelekcji, szkoleń, terapii, wystaw. Burmistrz dodała, że chodzi także o to, by powstał tam klub spotkań młodzieży.

Sokółka chce także m.in. wyremontować starą kamienicę w centrum miasta na potrzeby organizacji pozarządowych. "Chcemy stworzyć dla nich nowoczesne miejsce. Miejsce, gdzie będzie można w sposób godny spotykać się, realizować swoje pasje, prowadzić zajęcia różnego rodzaju, artystyczne czy rzemieślnicze" - dodała Ewa Kulikowska.

Narewka

Plan rewitalizacji ma już też gmina Narewka z rejonu Puszczy Białowieskiej. Jak powiedział PAP wójt Narewki Mikołaj Pawilcz, program miał zdiagnozować problemy, które wymagają "synergicznego" działania z zakresu środowiska, spraw socjalnych, społecznych i gospodarczych.

"Chcielibyśmy poprawić nie tylko atrakcyjność turystyczną, ale też zachęcić mieszkańców gminy do zakładania swoich firm oraz zaktywizować seniorów, którzy stanowią 27 proc. naszej społeczności" - mówi wójt.

W gminie Narewka rewitalizacja obejmie teren Narewki, Grodziska i Zabłotczyzny. W programie znalazła się m.in. budowa trzech przystani kajakowych i modernizacja gminnego ośrodka kultury w Narewce, gdzie, oprócz działalności statutowej, mają być organizowane imprezy dodatkowe. W Narewce ma być też rozbudowany stadion. Pawilcz powiedział, że z jednej strony atrakcje mają przyciągnąć turystów, ale też zachęcić mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu gminy.

Plan zakłada też udogodnienia dla mieszkańców, którzy chcą założyć własne firmy. Ma być m.in. stworzony system zachęt finansowych, ulg i zwolnień z podatków lokalnych połączony z doradztwem dla przedsiębiorców i pomocą przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Koszt działań zaplanowanych w programie to ponad 13,8 mln zł; gmina liczy, że uda się zdobyć unijne dofinansowanie z różnych źródeł w wysokości ponad 10 mln zł. Pawilcz powiedział, że teraz, kiedy plan jest zatwierdzony, można "rozglądać się" za konkursami i możliwościami wsparcia.

Łącznie, dotychczas w Podlaskiem zaakceptowane plany rewitalizacji ma 21 samorządów. Plany przygotowano za pieniądze z programu Pomoc Techniczna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.