PARTNER PORTALU
  • BGK

Pięć razy więcej na śląskie drogi

  • PAP    4 września 2012 - 18:15
Pięć razy więcej na śląskie drogi

Blisko 69 mln zł mogą otrzymać w przyszłym roku samorządy z woj. śląskiego na przebudowę lokalnych dróg. To pięciokrotnie więcej niż w tym roku. Urzędnicy szacują, że przypadająca na region kwota wystarczy na dofinansowanie ok. 40 projektów.
Chodzi o środki w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, zainicjowanego kilka lat temu przez ówczesnego wicepremiera Grzegorza Schetynę. W pierwszym takim programie budżet państwa dokładał do samorządowych inwestycji drogowych połowę kosztów; obecnie do 30 proc.

"Skorzystaliśmy z programu, gdy dofinansowanie było wyższe. Teraz nie będziemy się o to ubiegać, ponieważ szukamy atrakcyjniejszych mechanizmów wsparcia. Dwie duże inwestycje drogowe, które realizujemy w mieście w tym roku, są współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego, gdzie dofinansowanie przekracza 70, a nawet 80 proc." - wyjaśnił Adam Nowak z Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Program "schetynówek" ma także inne obostrzenia, na które narzekają samorządowcy. Zgodnie z zasadami, inwestycja musi być wykonana w tym samym roku, w którym przyznano dofinansowanie, a z tym - przy przeciągających się przetargach i robotach - czasami są problemy. Zgłaszane drogi muszą też mieć znaczenie gospodarcze, nie można więc sfinansować z programu np. dojazdu do osiedla.

Władze Rudy Śląskiej planują na przyszły rok inwestycje drogowe, nie znalazły jednak takiej, którą można byłoby sfinansować z tego programu; szukają też bardziej atrakcyjnych źródeł finansowania. "Zamierzamy starać się o środki z programów, gdzie poziom wsparcia jest większy" - przyznał Nowak.

Na 2012 r. w woj. śląskim na "schetynówki" podzielono między gminy i powiaty kwotę niespełna 13,8 mln zł. Złożono 78 wniosków, a dofinansowanie dostały 23 projekty (niespełna 30 proc. wniosków). Przebudowa i modernizacja objęła 20,5 km dróg powiatowych (10 projektów na kwotę ponad 7,8 mln zł) i 20,7 km dróg gminnych (13 projektów na kwotę ponad 6 mln zł).

Wnioski na 2013 rok samorządy mogą składać do końca września. W tym roku pieniędzy - podobnie jak w innych regionach Polski - jest dużo więcej, bo prawie 69 mln zł. Oznacza to powrót do poziomu finansowania z pierwszej edycji programu, kiedy region co roku dostawał ok. 72 mln zł. Przy finansowaniu połowy kosztów wystarczało to na dotacje dla ok. 80 projektów.

"Spodziewamy się, że w obecnej edycji złożonych zostanie ok. 100-120 wniosków. Przenosząc proporcje z poprzednich lat można szacować, że dofinansowanie otrzyma ok. 40 projektów" - powiedziała dyrektor wydziału rozwoju regionalnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach Dorota Wójtowicz.

W tym roku przy wsparciu środków z programu w woj. śląskim przebudowywane są m.in. drogi w powiatach częstochowskim, bieruńsko-lędzińskim, gliwicki, zawierciańskim, cieszyńskim, bielskim i będzińskim, a także w gminach Olsztyn, Milówka, Węgierska Górka, Ciasna, Koziegłowy i Istebna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.