PARTNER PORTALU
  • BGK

Pięć wniosków na schetynówki w Lesznie

  • AT    4 stycznia 2013 - 17:42
Pięć wniosków na schetynówki w Lesznie

Leszno złożyło 5 wniosków o dofinansowanie z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych na rok 2013. Na razie nie wiadomo, czy na któryś z nich miasto dostanie pieniądze.
Tuż przed nowym rokiem wojewoda wielkopolski ogłosił listę dróg zakwalifikowanych do realizacji w ramach tzw. schetynówek. O pieniądze z tego programu mogą się starać gminy i powiaty z całego województwa. Zabiegają o kasę na remonty lub budowę aż 129 dróg.

Leszno złożyło 5 wniosków. Na razie nie wiadomo, czy na któryś z nich miasto dostanie pieniądze. Rząd początkowo planował, że da samorządom na schetynówki miliard złotych, a dofinansowanie do każdej inwestycji nie będzie większe niż 30 proc. jej wartości. Pozostałe 70 proc. gminy i powiaty miały wyłożyć z własnych budżetów.

Czytaj też:  Ponad 30 mln na schetynówki

To spory wydatek i wiele samorządów rezygnowało z ubiegania się o dofinansowanie. Leszno, wykorzystując tę sytuację, złożyło aż 5 wniosków. Gdyby rząd nie zmienił zasad przyznawania pieniędzy, to na wszystkie inwestycje Leszno dostałoby fundusze. Ale stało się inaczej - informuje Urząd Miasta w Lesznie.

Rząd postanowił zmniejszyć ogólną kwotę przewidzianą na schetynówki o połowę i zdecydował, że dofinansuje aż 50 proc. wartości robót. To spowodowało, że samorządy, które wcześniej nie chciały ubiegać się o schetynówki, teraz złożyły potrzebne dokumenty. Na liście zrobiło się ciasno.

Wnioski Leszna o przebudowę ul. Estkowskiego (od Ronda Roszarnia do granicy miasta w Karczmie Borowej) oraz gruntowny remont ul. Chrobrego znalazły się na 24. i 26. pozycji - informuje magistrat. - Te miejsca, póki co, nie gwarantują otrzymania pieniędzy. Leszno złożyło odwołanie. Nowa lista ma być ogłoszona w połowie stycznia.

Szczególnie ul. Chrobrego jest bardzo ważną dla miasta inwestycją. Jej remont ma kosztować 4,15 mln zł. Połowa ma pochodzić właśnie z rządowego programu. A co jeśli Chrobrego nie załapie się na schetynówki? Remont może być finansowany przez samorząd, ale to zależy już tylko od radnych - donosi urząd.

Jak dodaje na liście rezerwowej są trzy inne inwestycje: dalszy etap przebudowy ul. Wyszyńskiego oraz utwardzenie ul. Sosnowej i Łowieckiej.

- Wnioski o ich dofinansowanie samorząd złożył na prośbę wojewody. To było jeszcze wtedy, gdy rząd planował wydać na schetynówki aż miliard złotych i chciał je dofinansowywać kwotą pokrywającą 30 proc. ich wartości. Samorządy nie kwapiły się wtedy ze składaniem wniosków i leszczyńskie miałyby szansę na dofinansowanie. Teraz muszą czekać - podaje magistrat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.