PARTNER PORTALU
  • BGK

Pięciu chętnych do przebudowy ulicy ważnej dla dojazdu do centrum Białegostoku

  • PAP/JS    1 marca 2018 - 19:24
Pięciu chętnych do przebudowy ulicy ważnej dla dojazdu do centrum Białegostoku
Po przebudowie ruch samochodów, rowerzystów i pieszych będzie odbywał się w sposób bezkolizyjny pod torami kolejowymi. (fot. pixabay.com)

Pięć firm i konsorcjów złożyło oferty w przetargu na przebudowę ulicy Klepackiej w Białymstoku, zapewniającej dojazd z miejscowości od południowo-zachodniej strony miasta. Ceny we wszystkich ofertach przekraczają jednak limit założony przez miasto.
W czwartek (1 marca) otwarto złożone oferty; wcześniej termin ten był trzykrotnie przesuwany m.in. dlatego, że potencjalni oferenci składali zapytania dotyczące specyfikacji inwestycji.

Jak wynika z informacji zamieszczonej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ofert jest pięć, złożonych przez cztery firmy i jedno konsorcjum. Ceny wahają się od 40,3 mln zł do 49 mln zł brutto. Miasto Białystok zamierza na sfinansowanie zamówienia przeznaczyć 38 mln zł brutto.

Ulica Klepacka ma być przebudowana od połączenia z Aleją Niepodległości - budowaną właśnie tzw. śródmiejską obwodnicą, obecnie największą inwestycją drogową w Białymstoku.

Inwestycja będzie wymagać przede wszystkim wybudowania dwóch wiaduktów, bo modernizowaną ulicę Klepacką przecinają tory kolejowe. Obecny przejazd przez tory jest wąski, słabo oświetlony i obowiązują tam znaki "stop"; w godzinach szczytu tworzą się w tym miejscu długie kolejki samochodów, a ruch jest bardzo spowolniony.

Po przebudowie ruch samochodów, rowerzystów i pieszych będzie odbywał się w sposób bezkolizyjny pod torami kolejowymi.

Przebudowana trasa ma też odciążyć sąsiednie ulice od coraz większego ruchu, a także zapewnić przejazd miejskim autobusom. Do tego na części ulicy powstanie ścieżka rowerowa kończąca się na granicy miasta i nowe oświetlenie.

Gdy inwestycja ruszy, prace budowlane mają być tak prowadzone, by całkowite zamknięcie tej ulicy nastąpiło wtedy, gdy zakończy się - prowadzona teraz - rozbudowa ul. Popiełuszki; to ona przejmie wtedy ruch samochodów m.in. z miejscowości Klepacze i miejskiego osiedla Starosielce, do centrum Białegostoku.

Miasto chce tę inwestycję zrealizować w ramach projektu "Rozwój infrastruktury transportu miejskiego" w Białymstoku. Obejmuje on przebudowę także kilku innych ulic (m.in. Kaczorowskiego, Mickiewicza i Legionowej w centrum) oraz zakup dwudziestu nowych autobusów. Wartość tego całego projektu, to ok. 137 mln zł, w tym ponad 105 mln zł, to dofinansowanie unijne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.