PARTNER PORTALU
  • BGK

Pięknieją muzea w regionie

  • AZA    20 sierpnia 2010 - 11:19
Pięknieją muzea w regionie

Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zyskało zupełnie nowy wygląd dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Placówka została gruntownie przebudowana i odnowiona.
Dziś odnowiony gmach muzeum zaprasza zwiedzających na wystawy poświecone Stanisławowi Noakowskiemu oraz ekspozycje współczesnej plastyki Nowej Grupy Kujawskiej. 

Pierwsze od powstania muzeum w 1983 roku prace remontowe trwały prawie rok. Budynek przeszedł kapitalną renowację, obejmująca między innymi konserwację i zabezpieczenie zabytkowych elementów. Dwukrotnie powiększono powierzchnię użytkową budynku. Powstała między innymi nowoczesna, wielofunkcyjna sala, w której oprócz wystaw stałych organizowane będą koncerty i projekcje filmowe. Zmodernizowany budynek muzeum jest dziś w pełni dostępny dla niepełnosprawnych zwiedzających.

Obecnie w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie można obejrzeć ekspozycje stałe, poświęcone patronowi placówki i jego nauczycielowi Ludwikowi Bouchardowi. Aby jak najlepiej oddać charakter XIX-wiecznych wnętrz, wystawy zaaranżowano z wykorzystaniem historycznych opisów. Do 31 sierpnia czynna jest również pierwsza zorganizowana po remoncie wystawa czasowa. Zgromadzono na niej prace artystów Nowej Grupy Kujawskiej, zrzeszającej twórców z Włocławka i okolic.

Remont Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, będącego częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, to nie jedyne plany inwestycyjne placówki. Jeszcze w tym roku ma powstać zagroda – ekspozycja muzealna i zaplecze socjalne w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Powstanie również projekt i rozpocznie się rewaloryzacja parku dworskiego wokół dworu Orpiszewskich w Kłóbce. Dwór w Kłóbce i skansen wraz z przylegającym do nich siedmiohektarowym parkiem są własnością muzeum od 1 lipca.

W planach na ten rok jest również opracowanie projektu rozbudowy i modernizacji Muzeum Historii Włocławka. Pomiędzy dwoma spichrzami, będącymi siedzibą Muzeum Etnograficznego, ma powstać nowoczesne, otwarte dla mieszkańców muzeum na miarę XXI wieku z przestrzenią muzealno-koncertową, gdzie będą mogły się odbywać liczne imprezy. Gmach sali koncertowej ma połączyć dwa budynki spichlerne, nadając całemu kompleksowi atrakcyjny wygląd. Na uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w formie pracy dyplomowej powstaje projekt tego obiektu. Przedsięwzięcie jest obecnie w fazie wstępnych planów, trwają starania o pozyskanie działki pod budowę, która obecnie jest własnością władz Włocławka.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej jest jednostką kultury podległą samorządowi województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.