PARTNER PORTALU
  • BGK

Pieniądze na Nieszawską w Toruniu już przyznane

  • AT    20 września 2012 - 20:44
Pieniądze na Nieszawską w Toruniu już przyznane

Zarząd województwa przyznał wczoraj (19 września) pierwszą dotację w konkursie o dofinansowanie projektów dotyczących modernizacji i przebudowy dróg, adresowanym do samorządów miast na prawach powiatu. Jako pierwszy swój projekt dotyczący przebudowy ulicy Nieszawskiej złożył samorząd Torunia i to on jest pierwszym beneficjentem.
Nieszawska to jedna z tras wylotowych z miasta, będąca w rzeczywiście złym stanie. Regularnie, zwłaszcza po zimie, pojawiają się tu dziury i wyrwy w nawierzchni którym na krótko tylko pomagają powierzchowne naprawy, nie ma poboczy ani chodników. Modernizacja obejmie odcinek od placu Armii Krajowej do granicy administracyjnej miasta. Nieszawska zostanie zbudowana praktycznie od nowa, oprócz nowej jezdni powstaną chodnik i ścieżka rowerowa, staną też nowe latarnie.

Wartość przedsięwzięcia wyniesie 15 milionów złotych, wartość przyznanego dofinansowania z RPO WK-P to 4 miliony złotych (bez tysiąca złotych), czyli ponad jedna czwarta zakładanych kosztów.

W ramach konkursu o którym mowa rozdysponowujemy dodatkowe środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, część premii przyznanej regionowi za sprawne wdrażania programu w poprzednich latach.

Pula konkursowa to 16 milionów złotych, maksymalny poziom wsparcia wynosi 4 miliony złotych. O pieniądze te mogą się oprócz Torunia ubiegać samorządy Bydgoszczy, Włocławka i Grudziądza.

Każdy z potencjalnych beneficjentów może złożyć tylko jeden wniosek aplikacyjny dotyczący tylko jednego, ściśle określonego typu przedsięwzięć: budowy i przebudowy dróg wojewódzkich w granicach miast, którymi na mocy prawa gminy te administrują. Wnioskodawcy muszą się wylegitymować pozwoleniem na budowę lub zezwoleniem na realizacje inwestycji oraz wkładem własnym nie mniejszym niż połowa szacowanych kosztów.

Jako pierwsza dokumenty aplikacyjne złożyła administracja prezydenta Torunia. Na projekty pozostałych miast wciąż czekamy.

Toruń, a także Bydgoszcz, Włocławek i Grudziądz mogą się też ubiegać o środki na inne inwestycje infrastrukturalne, powiązane ze opisanymi powyżej projektami drogowymi. Chodzi o budowę, rozbudowę i przebudowę odcinków miejskich sieci wodociągowych biegnących wzdłuż tras modernizowanych dzięki środkom przyznanym w konkursie drogowym. Pula środków to 8,4 mln złotych, czekamy na wnioski aplikacyjne.  Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.