Pieniądze z UE na dokończenie białostockiej obwodnicy

64,1 mln zł z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej dostanie miasto Białystok na dokończenie modernizacji obwodnicy miasta, czyli tak zwanej trasy generalskiej. Pieniądze będą przeznaczone na budowę 1,7 km ulicy Kleeberga.
Pieniądze z UE na dokończenie białostockiej obwodnicy
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Dariusz Szewczyk podpisali w środę w Białymstoku umowę w tej sprawie. Wartość inwestycji to około 93,7 mln zł. Unijna dotacja stanowi prawie 73 proc.

Jak powiedział dziennikarzom Truskolaski, jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na tę inwestycję. Umowę z wykonawcą miasto chciałoby podpisać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2013 roku. Prace miałyby trwać w roku 2013 i 2014.

Truskolaski podkreślił, że budowa ulicy Kleeberga zakończy wszystkie prace na trasie generalskiej, która jest północną obwodnicą Białegostoku. Pozwoli to wyprowadzić ciężki ruch tranzytowy tą trasą, która cała będzie drogą ekspresową.

Na ul. Kleeberga powstaną dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, drogi serwisowe, oświetlenie, ścieżki rowerowe, chodniki, dwa mosty: nad szosą ełcką i nad ulicą Narodowych Sił Zbrojnych.

"Od granic miasta, od wyjazdu do Warszawy do wyjazdu z miasta w kierunku Bobrownik (do polsko-białoruskiego przejścia granicznego-red.) będziemy jechali drogą ekspresową o bezkolizyjnych skrzyżowaniach" - powiedział prezydent Białegostoku.

Truskolaski poinformował, że inwestycje na ul. Kleeberga nie powinny spowodować większych utrudnień, gdyż droga będzie budowana obok już istniejącej, którą w trakcie budowy będzie odbywał się ruch. "Nie pogorszy to przepustowości" - dodał. Zaznaczył jednocześnie, że w momencie, gdy będą ruszały prace na ul. Kleeberga, powinny się kończyć roboty na ul. Andersa.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE