PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsza spopielarnia w Krakowie już otwarta

  • JS    16 marca 2016 - 20:53
Pierwsza spopielarnia w Krakowie już otwarta

To pierwsza taka instalacja w Krakowie (fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl)

• Od poniedziałku, 14 marca, działa spopielarnia zwłok w Podgórkach Tynieckich.
• To pierwsza taka instalacja w Krakowie.
• Spopielarnia powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między miastem Kraków a konsorcjum kilku firm.
Budynek spopielarni to pierwszy etap projektu realizowanego przez gminę we współpracy z podmiotami prywatnymi. Obiekt ma 1500 m2 i spełnia funkcję spopielarni, kaplicy, pomieszczeń administracyjnych, pomieszczeń technicznych i komercyjnych.

W kolejnych latach powstanie parking dla samochodów oraz cmentarz wraz z kolumbarium. Docelowo inwestycja będzie liczyła 9 hektarów i zapewni miejsce na 9 tys. pochówków.

Cmentarz w Podgórkach Tynieckich powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, na podstawie podpisanej w 2011 roku umowy koncesji między Gminą Miejską Kraków a konsorcjum w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska Spółka Jawna z Łodzi oraz Urciuoli Group`s S.R.L. z siedzibą w Avellino – Włochy.

Koszt inwestycji to 24,5 mln zł. Pokryje go konsorcjum, które będzie mogło pobierać korzyści finansowe wynikające z działalności cmentarza i spopielarni. W ramach współpracy miasto przekazało teren oraz wybudowało i przebudowało część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej. Inwestycja została zakończona pod koniec 2013 roku. Przy okazji miasto nasadziło w tym rejonie ponad 200 drzew. Po stronie gminy jest też budowa parkingu dla samochodów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: