PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze umowy na drogi w ramach PO IiŚ 2014-2020 podpisane

  • AW    29 września 2015 - 12:12
Pierwsze umowy na drogi w ramach PO IiŚ 2014-2020 podpisane
Podpisanie umów (fot.mir.gov.pl)

W obecności wiceministra Waldemara Sługockiego przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisali pierwsze umowy w Programie Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) 2014-2020. Łączna suma funduszy UE na realizację pięciu inwestycji to ok. 3,3 mld zł.
Dzięki tym umowom Polska zyska kolejne nowoczesne połączenia drogowe.

– Już w 2013 r. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, korzystając z doświadczeń mijającej perspektywy, umożliwiło Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłaszanie przetargów na zadania przewidziane do dofinansowania z nowej puli Funduszy Europejskich, tak aby ich realizacja mogła rozpocząć się jak najszybciej. Pozwoli to również na bardziej racjonalne rozłożenie wydatków w czasie – poinformował wiceminister Waldemar Sługocki.

Wśród nich znalazły się przedsięwzięcia z podpisanymi 29 września umowami: Są to:

- S3 Nowa Sól – Legnica (odcinek Kaźmierzów – Legnica),
- S3 Nowa Sól – Legnica, odcinek w. Nowa Sól Płd. – węzeł Kaźmierzów (bez węzła),
- S5 odcinek Korzeńsko – Wrocław (węzeł Widawa),
- S7 Radom (Jedlińsk) – Jędrzejów (odcinek Radom – Skarżysko-Kamienna),
- S7 odcinek Jędrzejów – granica województwa świętokrzyskiego/małopolskiego.

Inwestycje mają poprawić dostępność komunikacyjną regionów Polski i ich miast. Skrócą czas przejazdu między najważniejszymi ośrodkami w kraju. Usprawnią ruch tranzytowy. Podniosą poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego i komfort podróży. Wpłyną na polepszenie jakości życia lokalnych społeczności oraz przyczynią się do wzrostu liczby inwestorów i turystów. – W konsekwencji wzrośnie atrakcyjności gospodarcza obszarów położonych w sąsiedztwie tras – podkreślił wiceszef resortu.

Budowa drogi ekspresowej S3 Nowa Sól - Legnica, odc. Kaźmierzów - Legnica

- wartość całkowita: ponad 1,9 mld

- dofinansowanie UE: ok. 992 mln zł

- lata realizacji: 2015 - 2018

Projekt obejmuje budowę drogi ekspresowej S3 o długości 48,27 km. S3 jako fragment drogi międzynarodowej E65, stanowi część połączenia drogowego w ramach trasy przebiegającej z północy na południe Europy tj. Ystad - Świnoujście - Wolin - Goleniów - Szczecin - Świebodzin - Jelenia Góra - Jakuszyce - Praga - Bratysława - Zagrzeb - Kosowo - Kreta. Inwestycja przebiega przez województwo dolnośląskie. Jest projektowana jako droga dwujezdniowa, o 2 pasach ruchu w każdym kierunku (za wyjątkiem odcinka Polkowice - Lubin - przekrój 2x3).

Budowa drogi ekspresowej S3 Nowa sól - Legnica, odc. W. Nowa Sól płd. - w. Kaźmierzów (bez węzła)

- wartość całkowita: ponad 980 mln zł

- dofinansowanie UE: ponad 570,2 mln zł

- lata realizacji: 2014 - 2018

Projekt ma na celu budowę drogi ekspresowej S3 Nowa Sól - Legnica - odc. w. Nowa Sól Płd. - w. Kaźmierzów (bez węzła) o długości niemal 33,3 km. Inwestycja przebiega przez obszar województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Na całym odcinku projektowanej trasy przewidziano przekrój dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu, pasem dzielącym (w tym rezerwa pod trzeci pas ruchu) oraz pasem awaryjnym.

Budowa drogi ekspresowej S5 odc. Korzeńsko - Wrocław (w. Widawa)

- wartość całkowita: ok. 1,9 mld zł

- dofinansowanie UE: ponad 911,1 mln zł

- lata realizacji: 2014 - 2017×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.