PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy obiekt na Euro 2012 tuż tuż...

  • PAP    14 lipca 2010 - 20:02
Pierwszy obiekt na Euro 2012 tuż tuż...

Oficjalne otwarcie zmodernizowanego Stadionu Miejskiego w Poznaniu zaplanowano na 20 września, a uroczystość oddania do użytku pierwszej areny piłkarskich mistrzostw Europy 2012 roku uświetni koncert Stinga.
Poznański obiekt będzie pierwszym oddanym do użytku z tych, które powstają z myślą o finałowym turnieju Euro-2012. Według prezydenta miasta, Ryszarda Grobelnego, prace budowlane na Stadionie Miejskim zakończą się już pod koniec lipca, a odbiory techniczne potrwają około miesiąca. Na początku września obiekt powinien już normalnie funkcjonować, a 20 dnia tego miesiąca wypełni się po raz pierwszy publicznością.

Poznański stadion będzie miał klasę Elite, czyli spełniał wszelkie wymogi organizacji meczów piłkarskich najwyższej rangi. Na czterech, przykrytych membranowym dachem, trybunach jest ponad 43 tysiące miejsc siedzących, ale zgodnie z wymogami UEFA na Euro-2012 ich liczba zostanie ograniczona do 41 tysięcy. Obiekt dysponuje odpowiednią liczbą miejsc dla niepełnosprawnych, a projektanci uwzględnili kryteria ekologiczne m.in. poprzez zainstalowanie podziemnych zbiorników na wodę deszczową, która używana będzie m.in. do zraszania murawy.

Stadion Miejski chlubi się także największymi w Polsce telebimami (dwa gigantyczne ekrany mają po 116 metrów kwadratowych powierzchni), systemem nagłośnienia wysokiej jakości z koncertowymi głośnikami i bezprzewodowym dostępem do internetu. Dysponować też będzie czterema generatorami prądu umożliwiającymi całkowite zabezpieczenie imprezy w przypadku awarii miejskiego zasilania.

- To będzie pierwsza związana z Euro-2012 kluczowa inwestycja oddana w Polsce do użytku - podkreślił minister sportu Adam Giersz, zapewniając jednocześnie, że pozostałe stadiony powinny być gotowe do czerwca 2011 roku.

- Otwarcie Stadionu Narodowego w Warszawie planujemy, nieco przewrotnie, na... 22 lipca 2011 - ujawnił Giersz, wyjaśniając, że data nie jest przypadkowa. Uroczystość w dniu obchodzonego w PRL święta ma być - zdaniem ministra - swego rodzaju symbolem przejścia od epoki Stadionu X-Lecia i Jarmarku Europa do nowoczesności, której widomym świadectwem będzie nowy reprezentacyjny obiekt.

Stadion w Gdańsku ma być oddany do użytku w kwietniu, a we Wrocławiu w końcu lipca 2011 roku.

- Zrealizowane będą pozostałe ważne dla organizacji turnieju inwestycje - zapewnił Adam Giersz, wymieniając m.in. dokończenie budowy autostrad A1, A2 i A4 łączących Polskę z europejską siecią drogową, a także modernizację linii kolejowej Warszawa - Gdynia.

Pozasportowe inwestycje w Poznaniu z zadowoleniem wymienił Grobelny: trwa modernizacja układu komunikacyjnego miasta, usprawniono już dojazd na lotnisko Ławica. Tam również rozpoczynają się prace przy rozbudowie dróg kołowania, co umożliwi przyjęcie większej liczby samolotów.

- Przygotowujemy się do najtrudniejszej inwestycji - zapowiedział Grobelny, mając na myśli przebudowę ulic w samym centrum. - Spowoduje to znaczne utrudnienia dla mieszkańców, ale na szczęście poznaniacy akceptują te niedogodności i ze zrozumieniem podchodzą do czekających ich kłopotów komunikacyjnych.

Prezydent Poznania przypomniał także, że obok inwestycji infrastrukturalnych prowadzonych jest w mieście szereg projektów społecznych, jak choćby akcja krwiodawcza "Krewni EURO". W ten nurt wpisuje się również cykl koncertów "Poznań dla Ziemi", które ideą było zdekompresowanie energii pochłoniętej na organizację konferencji klimatycznej w tym mieście. Dla realizacji różnego rodzaju działań ekologicznych od każdego biletu odprowadzane jest na ten cel pięć złotych.

Pierwszą gwiazdą cyklu była w 2008 roku Nelly Furtado, rok później w Poznaniu wystąpił zespół Radiohead. Nie przypadkiem kolejnym gościem będzie znany ze swej proekologicznej działalności Sting.

- Organizatorów czeka nie lada wyzwanie - zauważył dziennikarz muzyczny Marcin Kydryński - bowiem będzie to jedyny z 78 koncertów Stinga organizowany na stadionie. Podczas obecnej trasy koncertowej artysty, rozpoczętej 2 czerwca, towarzyszy mu Royal Philharmonic Concert Orchestra pod dyrekcją Stevena Mercurio. Na poznańskim koncercie Sting zaprezentuje swoje największe przeboje w nowych, orkiestrowych aranżacjach, a cały projekt światowego tournee "Symphonicity" promuje nową płytę pod tą samą nazwą, która ukaże się w sprzedaży 16 lipca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.