PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy odcinek autostrady rowerowej oddany do użytku

  • PAP    3 czerwca 2015 - 16:26
Pierwszy odcinek autostrady rowerowej oddany do użytku

Cała autostrada rowerowa, która połączy 5 województw Polski Wschodniej ma być gotowa w grudniu tego roku (fot. Szlak Green Velo/facebook)

Oddano do użytku pierwszy odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo - 28 kilometrową trasę w powiecie węgorzewskim na Warmii i Mazurach.
Budowa autostrady rowerowej współfinansowanej przez Unię Europejską kosztuje 300 mln zł - poinformował w środę (3 czerwca) w Olsztynie na konferencji prasowej rzecznik prasowy projektu Jarosław Panek. Unijne wsparcie wynosi 85 proc., 10 proc. dokłada budżet państwa, a 5 proc. samorządy kolejnych województw.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział, że turystyka rowerowa jest wyjątkową formą rekreacji, ponieważ wymaga od turystów aktywności i jednocześnie pozwala na poznawanie walorów kulturowych, przyrodniczych czy historycznych okolicy. "Turystyka rowerowa jest adresowana do wszystkich - od najmłodszych do tych w wieku senioralnym. Z tego też powodu ten projekt wart jest realizacji ze wszech miar"- podkreślił Brzezin.

Autostrada rowerowa połączy trzy subregiony

Wicemarszałek województwa Anna Wasilewska zaznaczyła, że warmińsko-mazurski odcinek trasy rowerowej wiedzie przez trzy subregiony, różnorodne pod względem kulturowym i przez to niezwykle ciekawe. Na Mazurach rowerzyści będą mogli podziwiać jeziora, na Warmii dziedzictwo kulturowe - kościoły i kapliczki, a na Powiślu trasa wiedzie wzdłuż Zalewu Wiślanego.

Planowana trasa na odcinku warmińsko-mazurskim liczyć będzie 400 kilometrów, z czego ponad połowę stanowić będą budowane od podstaw drogi rowerowe. Rowerzyści dostaną więc w 60 proc. trasę zupełnie oddzieloną od ruchu samochodowego. Pozostała nitka drogi rowerowej wiedzie wzdłuż dróg powiatowych czy wojewódzkich.

Pierwszym kompletnym odcinkiem na Wschodnim Szlaku Rowerowym jest przekazana właśnie do użytkowania trasa w powiecie węgorzewskim zaczynająca się na granicy z powiatem kętrzyńskim w okolicach słynnego Kanału Mazurskiego. Następnie wiedzie ona wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 650, szlak dociera nad jezioro Mamry, gdzie w okolicach miejscowości Trygort jest Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR), z widokiem na jedno z największych jezior Na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Następnie droga prowadzi do Węgorzewa, gdzie obok wybudowanej specjalnie dla rowerzystów kładce rowerowej nad rzeką Węgorapą zlokalizowane jest drugie Miejsce Obsługi Rowerzystów. Z Węgorzewa do Budr rowerzyści będą poruszać się trasą poprowadzoną po dawnych nasypach kolejowych, które przystosowano do ruchu rowerowego. Oddany odcinek kończy się w Gołdapi.

Szlak Rowerowy do końca grudnia

Jak dodał Panek kolejne odcinki Wschodniego Szlaku Rowerowego oddawane będą sukcesywnie. W lipcu rowerzyści będą mogli już skorzystać z 500 kilometrów trasy (25 proc.) a zakończenie budowy całej autostrady rowerowej planowane jest na koniec tego roku. Od czerwca rowerzyści będą mogli skorzystać z portalu, na którym znajdą informacje na temat trasy i obiektów turystycznych, które w jej pobliżu można odwiedzić.

"Zależy nam na tym, by lokalni przedsiębiorcy z branży gastronomicznej czy turystycznej włączyli się w aktywizowanie trasy. Na szlaku może powstać mała gastronomia, wypożyczalnie rowerów, a mieszczące się nieopodal gospodarstwa agroturystyczne czy motele mogą zyskać nowych klientów, jakimi będą rowerzyści, chcący przemierzyć trasę"- podkreślił.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo liczy 1985 kilometrów i wiedzie przez województwa: Podkarpackie (433 km), Świętokrzyskie (211 km), Lubelskie (345 km), Podlaskie (596 km) i Warmińsko-Mazurskie( 393 km).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.