PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy tzw. woonerf, czyli podwórzec powstanie w centrum Łodzi

  • PAP    14 marca 2014 - 17:01
Pierwszy tzw. woonerf, czyli podwórzec powstanie w centrum Łodzi

Pierwszy tzw. woonerf, czyli podwórzec będący jednocześnie ulicą, deptakiem, parkingiem i miejscem spotkań mieszkańców powstanie na odcinku ul. 6 Sierpnia w centrum Łodzi. Projekt ma być realizowany w ramach budżetu obywatelskiego, jego koszt to 1,4 mln zł.
Jak informuje Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, termin woonerf pochodzi z holenderskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza "ulicę do mieszkania"; polskim określeniem jest podwórzec.

Termin dotyczy sposobu projektowania ulicy w strefie zurbanizowanej w taki sposób, aby przy zachowaniu jej kluczowych funkcji uspokoić ruch na niej -stworzyć przestrzeń o wysokim poziomie bezpieczeństwa, walorach estetycznych, a przede wszystkim miejsce, gdzie przyjemnie można spędzić czas.

6 Sierpnia to jedna z kluczowych ulic w centrum Łodzi. Deptak z możliwością przejazdu aut, na wzór ulic w Holandii czy Skandynawii, powstać ma na odcinku między al. Kościuszki i ul. Piotrkowską.

Początek prac zaplanowano na kwiecień, obejmą one kompleksową wymianę nawierzchni, ustawienie m.in. ławek, latarni i koszy na śmieci, oraz elementów zieleni. Pojawią się też parkingi.

Restauratorzy, działający na tym fragmencie ulicy, będą mieli możliwość wystawienia ogródków. Zdaniem autora projektu Bartłomieja Derdzikowskiego tam gdzie stworzono podobny woonerf - np. w niemieckim Stuttgarcie - obroty restauratorów znacznie wzrosły.

Koszt inwestycji, której realizację wybrali łodzianie w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego, szacuje się na 1,4 mln zł. ZDiT planuje ukończyć woonerf razem z oddaniem do użytku przebudowanej ul. Piotrkowskiej - do 30 czerwca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • mobilność aktywna, 2014-03-17 21:49:47

    warto zapewnić tam układ ulicy rowerowo-parkingowej (z pierwszeństwem pieszych, następnie rowerzystów, z ruchem samochodowym na najniższym szczeblu hierarchii
  • JodekMordka, 2014-03-17 11:46:34

    Czy nie lepiej po prostu po polsku DEPTAK czy PDWÓRZEC. Pierwszy podwórzec będący jednocześnie ulicą.....