PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy zakład w suwalskim parku

  • PAP    3 października 2011 - 08:57
Pierwszy zakład w suwalskim parku

Pierwszy zakład produkcyjny, wybudowany kosztem 7 mln zł, otwarto w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód (PNTPW) w Suwałkach.
Park ma zostać uruchomiony w połowie 2012 roku – poinformował jego dyrektor Wiktor Raczkowski.

Czytaj też: Nabór do inkubatora w Suwałkach

Raczkowski dodał, że spółka Achtel, która wybudowała zakład to jedna z trzech firm, które kupiły działki w parku. Achtel najszybciej postawił obiekt produkcyjny. Spółka należy do branży motoryzacyjnej (kosmetyka samochodowa). Istnieje na rynku od ponad 20 lat i zatrudnia ok. 170 pracowników. W suwalskim zakładzie zatrudnia 20 osób. Docelowo ma ich być 30.

Czytaj też: Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach zdobył pieniądze na siedzibę

„Park stwarza firmie warunki do ekspansji na rynki wschodnie i rynki krajów nadbałtyckich. Firma zamierza też skorzystać z możliwości, jakie dają powstające w parku laboratoria i hala procesów technologicznych” – powiedział Leszek Gawarecki, prezes spółki Achtel.

Czytaj też: 14 ofert na budowę siedziby Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach

Park nadal poszukuje inwestorów. Stawia głównie na przedsiębiorstwa z branży informatycznej. Część firm ma prowadzić działalność w budynku biurowym parku, ale niektóre będą mogły korzystać z hali procesów logistycznych o powierzchni 1000 m kw. i prowadzić tam produkcję.

Wybrane nowo powstające przedsiębiorstwa będą działać w inkubatorze „pod opieką” PNTPW przez okres od 3 do 5 lat. Będą korzystały z ulg i przywilejów. Potem będą musiały się usamodzielnić. Na ich miejsce zostanie wybranych kolejnych 20 firm.

Główny obiekt parku o powierzchni blisko 8 tys. m kw. jest budowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Budowa siedziby, jej wyposażenie i obiektów przyległych ma kosztować 67 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć w połowie 2012 r.

W obiekcie – oprócz siedziby parku – znajdzie się Centrum Energii Odnawialnej oraz Regionalna Platforma Multimedialna i Centrum Innowacji.

Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód powstał w 2004 r. Jego zadaniem jest stymulacja rozwoju ekonomicznego regionu. Do tej pory park pracował nad rozbudową infrastruktury technicznej, m.in. na jego potrzeby zostało przygotowanych 8 ha gruntów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.