PARTNER PORTALU
  • BGK

Piła. W parowozowni powstanie muzeum historii kolejnictwa

  • PAP/JL    7 września 2016 - 09:03
Piła. W parowozowni powstanie muzeum historii kolejnictwa
Z zabytkowej parowozowni w Pile powstanie Muzeum historii kolejnictwa. Fot. Piła.pl (Marek Makowski)

Muzeum historii kolejnictwa powstanie w zabytkowej parowozowni w Pile. Unikatowy w Europie obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga pilnego remontu.
Według wstępnych wyliczeń na rewitalizację obiektu i realizację przedsięwzięcia potrzeba ok. 9 mln zł. Niewykluczone, że większość tych pieniędzy będzie pochodzić z funduszy unijnych. Podmiotem odpowiedzialnym za realizację projektu byłaby Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska z Wrocławia.

Przedsięwzięcie o nazwie „Muzeum historii kolejnictwa w Pile, na terenie zabytkowego zespołu stacji kolejowej w Pile” zgłosiła do kontraktu terytorialnego dla woj. wielkopolskiego gmina Piła jako zadanie priorytetowe w sektorze kultury, w porozumieniu z PKP oraz wrocławską fundacją.

Kontrakt terytorialny to umowa rządu z samorządem, określająca inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa. W sierpniu zarząd województwa zarekomendował pilski projekt do włączenia do realizacji w ramach kontraktu. Teraz zarekomendowane projekty zostaną zweryfikowane przez stronę rządową.

– Liczymy bardzo na to PKP, że będzie lobbować, by ten wniosek znalazł finansowanie. Na tej liście jest też parowozownia w Wolsztynie. Moglibyśmy nawiązać współpracę między tymi dwoma obiektami – deklaruje prezydent Piły Piotr Głowski. Dodaje, że projekt przewiduje ścisłą współpracę pilskiego muzeum z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Członek zarządu PKP Michał Beim podkreślił, że obiekt w Pile jest wyjątkowy nie tylko na krajową skalę.

– W kraju jest bardzo wiele miejsc, gdzie są cenne zabytki kolejowe. Piła jest o tyle szczególna, że jest tu jedna z nielicznych zachowanych w Europie tzw. parowozowni kolistych czy okrągłych. Ona działała od 1874 roku przez 12 dekad, obecnie kolej ma nowe rodzaje zaplecza technicznego. Bardzo nas cieszy, że samorządy są zainteresowane współdziałaniem przy takich obiektach – mówi Michał Beim.

Jego zdaniem w Wielkopolsce jest szansa na stworzenie swoistego klastra turystyki kolejowej. Gminy na wschód od Piły rozwijają sieć połączeń kolei wąskotorowych, tworzy się tam wysokiej jakości produkt turystyczny. – Widzę duży efekt synergii między planowaną pilską placówką muzealno-edukacyjną a istniejącymi po sąsiedzku kolejami wąskotorowymi. W Europie jest duży popyt na historię kolejnictwa, na parowozy i koleje wąskotorowe. To gratka, która wyróżni region pilski w walce o turystów – uważa Michał Beim.

Zapewnia jednocześnie, że niezależnie od powodzenia planowanego projektu PKP chce zadbać o zrujnowany, unikatowy obiekt w Pile.

Celem projektu jest uratowanie, wyremontowanie i udostępnienie w formie muzeum obiektu dziedzictwa technicznego – zabytkowej parowozowni wraz z otoczeniem, w której powstać ma placówka muzealna. Orientacyjny całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to ok. 9 mln zł z czego 85 proc. miałoby zostać sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko, a 15 proc. z wkładu własnego wrocławskiej fundacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.