Piotr Stomma, wiceminister infrastruktury zapowiada wspólny bilet na kolei

• - Priorytetem dla ministerstwa infrastruktury jest stworzenie wspólnego biletu, który uporządkuje rynek kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce - mówi Piotr Stomma, wiceminister infrastruktury i budownictwa.
• Rząd chce wprowadzić wspólny bilet przed upływem kadencji.
Piotr Stomma, wiceminister infrastruktury zapowiada wspólny bilet na kolei
Priorytetem dla ministerstwa infrastruktury jest stworzenie wspólnego biletu, który uporządkuje rynek kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce. (fot. mat. pras. urzędu marszałkowskiego w Katowicach).

- Chcemy to zrobić tak szybko, jak to możliwe, ostateczny termin zależy od przebiegu dyskusji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami: pasażerami oraz przewoźnikami – mówi o wprowadzeniu wspólnego biletu na koleje wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za kolejnictwo Piotr Stomma.

- Chcemy, żeby jakaś wersja tego wspólnego biletu, może wersja podstawowa, pojawiła się w okresie, który koresponduje z kadencją tych, którzy te deklaracje składają. Natomiast inicjatywy różnych interesariuszy, które będą sprzyjać uzyskaniu rezultatów dla pasażerów w krótszym czasie, będą przedmiotem zainteresowania resortu. Proces jest de facto uruchomiony – dodaje Stomma.

Wiceminister podkreśla, że ministerstwo bardzo liczy na aktywny udział w tworzeniu projektu właścicieli kolei samorządowych, marszałków: - Chcemy skorzystać z najlepszych doświadczeń w różnych rejonach kraju odnośnie wspólnego biletu. Ale jest to skomplikowany proces choćby ze względu na współpracę systemów komputerowych działających u poszczególnych przewoźników, zarówno kolei samorządowych, kolei aglomeracyjnych, Przewozów Regionalnych jak i PKP Intercity – dodaje Stomma.

Wiceminister zapowiada także zmiany w Krajowym Programie Kolejowym (KPK). - Krajowy Program Kolejowy, przyjęty przez rząd PO-PSL, to dokument określający strategie i plany inwestycyjne do 2023 roku, z budżetem 67 mld zł. Nie ma mowy, żebyśmy mogli automatycznie przyjąć ten program do realizacji - wyjaśnia.

W resorcie transportu prowadzona jest gruntowna analiza wszystkich projektów kolejowych realizowanych w 2016 r. pod kątem ich rzeczywistego zaawansowania i określenia poziomu środków możliwych do wydatkowania w ramach inwestycji w tym roku oraz ich certyfikacji do Komisji Europejskiej.

Rozmowę z wiceministrem czytajcie TUTAJ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE