PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotrkowska po nowemu

  • Patrycja Batóg    9 lutego 2010 - 11:54

Bałagan, brzydota i tandeta. Łódzka reprezentacyjna ulica Piotrkowska ponoć taka jest, ale już ma nie być.
Priorytetowymi zagadnieniami planu poprawy wizerunku ulicy Piotrkowskiej w Łodzi jest likwidacja "bałaganu, brzydoty i tandety" - poinformował urząd miasta Łodzi. Włodzimierz Adamiak, menadżer najsłynniejszej łódzkiej ulicy zapewnia, że będzie walczyć także o to, by zlikwidować na niej ruch kołowy tak, by faktycznie była ona deptakiem. Warunkiem do tego musi być koordynacja działań służb miejskich, służb porządkowych i urzędników odpowiedzialnych za ulicę.

W planach znajduje się także wymiana nawierzchni ulicy Piotrkowskiej na odcinku od placu Wolności do al. Mickiewicza. Obecna kostka ma zostać wymieniona na bardziej trwałą. Poszerzone mają zostać chodniki. Jezdnia miałaby zajmować około 6 metrów. Obecnie zajmuje około 10 metrów. Rozpoczęcie wymiany nawierzchni ulicy może nastąpić w 2012 roku. Zakończono by ją w 2016 roku.

Oprócz kostki, w planach jest także wymiana "mebli ulicznych" – latarni, ławek, gazonów z zielenią, słupów ogłoszeniowych, koszy na śmieci itp. Miałyby one być bardziej estetyczne i współgrać z charakterem ulicy, który według pomysłodawcy, ma być bardziej prestiżowy i reprezentatywny.

Kolejnym pomysłem Włodzimierza Adamiaka jest stworzenie na ulicy Piotrkowskiej "gniazd handlowych", czyli miejsc, w których toczyłyby się handel o podobnym profilu np. księgarski, restauracyjny czy optyczny. Podobne miejsca znajdują się w największych miastach świata m.in. w Nowym Jorku, Budapeszcie i Wiedniu.

W tym roku "Strategii dla ulicy Piotrkowskiej" przyznano kwotę ok. 8 milionów złotych. Pomysł wzorowany jest na programie "Zero tolerancji", który w Nowym Jorku wprowadził przed laty były burmistrz tego miasta Rudolph Giuliani.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.