PARTNER PORTALU
  • BGK

Pisz jak przedwojenny

  • PAP    7 kwietnia 2010 - 09:05
Pisz jak przedwojenny

Centrum Pisza będzie latem jednym wielkim placem budowy. Ale za to za rok powstanie wyjątkowo piękne miejsce - zapewniają władze Pisza. Na przebudowę centralnego palcu miasteczka przeznaczono 7,2 mln.
Ponad 7,2 mln zł będzie kosztować przebudowa centralnego placu mazurskiego miasteczka Pisz. Koncepcja przebudowy współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej nawiązuje do przedwojennego wyglądu tego miejsca.

Prace przy przebudowie Placu Daszyńskiego w Piszu i nadbrzeżu rzeki Pisy potrwają do końca listopada. - Tego roku turyści będą nam musieli wybaczyć, bo samo centrum Pisza będzie latem jednym wielkim placem budowy. Ale za to za rok zapraszamy w wyjątkowo piękne miejsce" - powiedział burmistrz Pisza Jan Alicki.

Prace remontowe w centrum Pisza zakrojone mają być na ogromną skalę, bo plany zakładają całkowitą jego przebudowę. - Już rozebraliśmy wszystkie murki i deptaki wybudowane za PRL-u. Rozbieramy parkingi z betonowych płyt - powiedział Alicki. Dodał, że w to miejsce powstanie reprezentacyjny plac, którego centralną częścią ma być ogromna podświetlana fontanna nawiązująca architektonicznie do widoku miasteczka z 1716 roku. Ma ona przypominać gród z otaczającymi go wyspami, mają się w nim znaleźć też budowle. Wokół wodotrysku będzie plac spacerowy, na którym piski samorząd zamierza organizować plenerowe uroczystości i celebrować jubileusze.

Koszt przebudowy placu szacowany jest na 7,2 mln zł, z czego 5 mln władze Pisza pozyskały ze środków Unii Europejskiej.

Modernizacja placu w centrum Pisza budzi sprzeciwy przyrodników, ponieważ wycięto wiele drzew. Burmistrz Alicki powiedział, że na wycinkę uzyskano niezbędne pozwolenia, a po zakończeniu robót zostaną zasadzone nowe drzewa.

Władze Pisza planują za dwa lata przeprowadzenie drugiego etapu przebudowy centrum miasteczka. Ma on polegać na wyremontowaniu fasad kamienic stojących przy Placu Daszyńskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.