PARTNER PORTALU
  • BGK

PKP Energetyka ma umowę na elektryfikację E30 Węgliniec - Zgorzelec

  • PAP/PSZ    24 listopada 2017 - 15:29
PKP Energetyka ma umowę na elektryfikację E30 Węgliniec - Zgorzelec
Stacja kolejowa w Zgorzelcu (fot. PKP PLK)

27 km trasy kolejowej z Węglińca do Zgorzelca na Dolnym Śląsku zostanie zelektryfikowane do stycznia 2019 r. Podpisana 24 listopada umowa zakłada też budowę dwóch podstacji trakcyjnych - podały władze PKP PLK. W sumie inwestycja będzie kosztować około 70 mln zł.
W piątek we Wrocławiu spółka podpisała z PKP Energetyka S.A. umowę, która zakłada wybudowanie 27-km dwutorowej sieci elektryfikacyjnej na trasie E30 na odcinku Węgliniec - Zgorzelec. To ostatni fragment bez elektryfikacji, bo trasa od Przemyśla do Węglińca jest już podłączona do prądu.

"Dzięki tej inwestycji zyskają nie tylko Dolnoślązacy, którzy będą mogli do zachodniej granicy kraju jeździć koleją z prędkością 160 km na godzinę. Taka podróż stanie się alternatywą wobec jeżdżenia autami zatłoczoną autostradą A4. Inwestycja poprawi też komunikację międzynarodową pomiędzy Ukrainą, Polską i Niemcami" - powiedział wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

PKP poinformowała, że elektryfikacja to m.in. postawienie 996 słupów trakcyjnych, rozciągnięcie 124 km drutu oraz budowa dwóch podstacji trakcyjnych w Pieńsku i Zgorzelcu. Całość będzie kosztować ok. 70 mln zł, a sama elektryfikacja 33,1 mln zł.

Projekt "Elektryfikacja linii kolejowych nr 274, 278 na odcinku Węgliniec - Zgorzelec" realizowany będzie z unijnego instrumentu "Łącząc Europę" (CEF).

W imieniu inwestora umowę podpisał członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Arnold Bresch, który poinformował, że tylko w 2017 r. spółka podpisała umowy inwestycyjne na łączną kwotę około 17 mld zł.

"Nadrabiamy zaległości inwestycyjne, przyspieszamy przetargi i w naszej ocenie nie ma zagrożenia, że w tej perspektywie finansowej nie zdążymy wydać z unijnych funduszy planowanych 64 mld zł na infrastrukturę" - powiedział PAP Arnold Bresch.

Do 2023 r. PKP PLK chce jeszcze zelektryfikować m.in. trasy Ocice-Rzeszów, Lublin - Stalowa Wola Rozwadów, Ełk - Korsze, Szczecin Główny - granica państwa (niemieckie Tantow).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.