PARTNER PORTALU
  • BGK

PKP odrestauruje 200 dworców ale gruntów nie chce oddać

  • Michał Wroński    17 maja 2017 - 20:01
PKP odrestauruje 200 dworców ale gruntów nie chce oddać
Krzysztof Mamiński, prezes zarządu grupy PKP. (fot. PTWP / EM)

O modernizacji dworców, przekazywaniu ich samorządom oraz groźbie komunalizacji przez gminy gruntów PKP rozmawiamy z Krzysztofem Mamińskim, prezesem zarządu grupy PKP. Krzysztof Mamiński był gościem IX edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
• Do 2022 roku ponad 60 procent wszystkich czynnych dworców w Polsce będzie odrestaurowanych – zapowiada Krzysztof Mamiński, prezes grupy PKP.

• Jesteśmy otwarci na przekazywanie dworców samorządom. Pod jednym wszakże warunkiem – musi zostać utrzymana funkcja dworca – zastrzega prezes Mamiński.

• Pierwsze gminy już złożyły wnioski o komunalizację gruntów kolejowych, położonych na ich terenie. Tyle że PKP zapowiada dalszą prawną batalię w tej sprawie.

**** 

Dworzec kolejowy to często wizytówka miasta. Wiele z tych obiektów w ostatnich latach przeszło ogromną metamorfozę. A co czeka te, które takiej odmiany nie przeszły?

Obecnie szykujemy program inwestycji dworcowych i w najbliższych czterech-pięciu latach około dwustu dworców w skali całego kraju zostanie odrestaurowanych, jeśli znajdują się pod opieką konserwatora, bądź zupełnie od nowa zbudowanych. To jest duży program inwestycyjny, na który mamy przeznaczyć grubo ponad miliard złotych.

W jakich lokalizacjach realizowane będą te inwestycje?

Zarówno w średnich, jak i w małych miastach. Podstawowa zasada jest taka, że prowadzimy inwestycje przy tych liniach, które już są zmodernizowane, a jeśli są w trakcie modernizacji, to jednocześnie z tymi zadaniami robimy dworce. Nie patrzymy na to, czy to jest miasto duże, średnie czy małe; wojewódzkie czy powiatowe. Chodzi o to, by nie doszło do sytuacji, że robimy linię, a dworzec nie.

Czytaj: PKP planują modernizacje dworców

Czyli jeżeli obecnie gdzieś trwają prace na linii, to można się spodziewać, że położone wzdłuż niej dworce również przejdą modernizację?

Dokładnie tak. Po realizacji tego programu, czyli do 2022 roku, będziemy mieli odrestaurowanych ponad 60 procent wszystkich czynnych dworców w Polsce.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podczas którego rozmawiamy, PKP wspólnie z firmą Neinver została nagrodzona za przeprowadzoną w formule partnerstwa publiczno-prywatnego modernizację dworca w Katowicach. Czy celem przeprowadzenia kolejnych modernizacji będziecie częściej sięgać do tego modelu?

Katowice były pierwszym obiektem, który został w taki sposób zrealizowany. Dziś jednak przy inwestycjach dworcowych bardziej wykorzystywane są inne źródła finansowania: z jednej strony budżet państwa, z drugiej regionalne programy operacyjne, z trzeciej wreszcie fundusze spójności.

Te pieniądze za parę lat będą się jednak kończyć.

Owszem, ale moim zdaniem w tej obecnej perspektywie na pewno dojdziemy do tego poziomu 60-70 procent odremontowanych dworców. Poza tym nie będzie tak, że po zakończeniu obecnej perspektywy środki się nagle i zupełnie skończą.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.