PARTNER PORTALU
  • BGK

PKP PLK. Modernizacja linii kolejowej łączącej Małopolskę i Śląsk

  • PAP/AK    31 stycznia 2018 - 13:49
PKP PLK. Modernizacja linii kolejowej łączącej Małopolskę i Śląsk
Na odcinku Charsznica - Wolbrom - Jaroszowiec Olkuski wymienione zostanie ok. 20 km. torów.

PKP PLK ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i wykonanie prac na odcinku kolejowym Charsznica - Wolbrom - Jaroszowiec Olkuski w woj. małopolskim. Realizacja prac, których szacunkowy koszt wyniesie ok. 100 mln zł planowana jest w latach 2018-2020.
Jak zaznaczyła w środę Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK, dzięki inwestycji podróże i przewozy ładunków między Małopolską i Śląskiem będą szybsze i bezpieczniejsze.

Przedstawicielka PKP PLK przypomniała, że to kolejna inwestycja na trasie między Tunelem w woj. małopolskim a Sosnowcem w woj. śląskim, na którą przeznaczono już w latach 2016-2018 ok. 40 mln zł.

Na odcinku Charsznica - Wolbrom - Jaroszowiec Olkuski wymienione zostanie ok. 20 km. torów, sieć trakcyjna, przebudowane zostaną perony oraz przejazdy. Przebudowana będzie stacja Wolbrom i przystanki kolejowe Gajówka, Jeżówka, Zarzecze, Chrząstowice Olkuskie.

Nowe parametry techniczne pozwolą zwiększyć prędkość pociągów dwukrotnie, miejscami nawet z 40 do 120 km/h. Wykonanie prac na sześciu przejazdach kolejowo-drogowych, m.in. w miejscowościach Wolbrom, Zarzecze, Chrząstowice, Kaliś zwiększy dodatkowo poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.

Inwestycja będzie realizowana w ramach większego programu finansowanego z Krajowego Programu Kolejowego obejmującego linię nr 62 z Tunelu do Sosnowca. W 2017 r. zakończono prace na odcinku Bukowno - Sławków. Obecnie prace są prowadzone na odcinku Olkusz - Bukowno.(PAP)

W środę poinformowano również, że PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują odcinek linii z Żywca do Węgierskiej Górki. To część trasy z Katowic do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Firma ogłosiła przetarg na wykonawcę prac. Ich wartość wyniesie 30 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.