PARTNER PORTALU
  • BGK

PKP PLK planuje kolejne inwestycje w 2017 roku

  • MN    24 lutego 2017 - 13:34
PKP PLK planuje kolejne inwestycje w 2017 roku
PKP PLK podają, że zrealizowały plan założony na 2016 rok. (fot. PKP PLK)

• Znacząca poprawa ruchu kolejowego w aglomeracjach, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych oraz polepszenie warunków dla przewozu towarów.

• Takie są cele PKP PLK, które planują inwestycje zwiększające prędkość transportu i przepustowość ważnych szlaków kolejowych.
Podczas wspólnej konferencji prasowej wiceministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Bittela i prezesa PKP Polskich Linii Kolejowych przedstawiono plany dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową na rok 2017 i podstawowe cele na kolejne lata. MIB stawia na zintegrowane połączenia kolejowe i przywrócenie kolei należnego miejsca w systemie komunikacyjnym kraju.

Czytaj też: Rusza budowa rybnickiego fragmentu trasy Racibórz-Pszczyna

- Wielomiliardowe inwestycje w infrastrukturę przeznaczamy na modernizację linii kolejowych i tworzenie spójnej sieci połączeń. Wpłynie to m.in. na poprawę transportu towarowego. Ważnym zadaniem jest także wyrównanie i zwiększenie dostępności do infrastruktury kolejowej w regionach - – powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Program na 2016 rok zrealizowany

Jak zapowiedziano na konferencji, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wchodzi w 2017 rok zmieniona i gotowa do sprawniejszej realizacji wielomiliardowych inwestycji.

- Robimy wszystko, żeby pasażer, każdy z nas, mógł jechać wygodnie i bezpiecznie na drugi koniec Polski lub codziennie, szybko, sprawnie do pracy i szkoły. Chcemy, żeby więcej ładunków przewożono koleją, dlatego szykujemy trasy m.in. od Śląska po bałtyckie porty, by pociągi towarowe jeździły krócej i liczba ich się zwiększała – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Czytaj też: Kutno-Toruń: Będzie szybciej i bezpieczniej

Podkreślono, że dzięki modernizacji 510 km torów, budowie 549 rozjazdów, 65 wiaduktów, 27 przejść pod torami, 109 peronów, 200 przejazdów kolejowo-drogowych, PKP PLK zrealizowały plan założony na 2016 rok. Spółka wydała na ten cel 4,1 mld zł.

Plany PKP PLK na 2017 rok

Rok 2017 to rok rozstrzygnięć przetargów, podpisywania umów oraz wyboru wykonawców. PLK planuje na 2017 r. nakłady w wysokości 5,5 mld zł. W pierwszym półroczu 2017 r. spółka podpisała umowy i planuje kolejne na projekty dla aglomeracji, ruchu regionalnego i przewozów towarowych:

Warszawa: Linia obwodowa  Warszawa Zachodnia/ Gołąbki – Warszawa Gdańska – podpisania umowa 17.02.2017 r.

Kraków: Kraków Główny Towarowy – Rudzice, linia kolejowa E30

Warszawa: Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki, linia nr 447

Ostrołęka – Łapy; Siedlce – Czeremcha; Czeremcha Białystok (tzw. linie objazdowe) - podpisana umowa 27 stycznia 2017 r.

Lublin - Stalowa Wola Rozwadów, linia nr 68, 565

Otwock-Lublin, linia nr 7 

Rybnicki Okręg Przemysłowy: Chybie - Żory - Rybnik - Nędza – podpisana umowa 20 stycznia 2017 r.

Rail Baltica: Sadowne – Czyżew, linia E75

Węglówka. Prace na linii kolejowej C-E 65 na odcinku Zduńska Wola Karsznice – Bydgoszcz – Tczew (odc. Nowa Wieś Wielka – Tczew linia 131)

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.