PARTNER PORTALU
  • BGK

PKP PLK przygotowują się do elektryfikacji linii Gorzów Wlkp. - Piła

  • PAP/AK    29 stycznia 2018 - 13:20
PKP PLK przygotowują się do elektryfikacji linii Gorzów Wlkp. - Piła
Elektryfikacja linii 203 na odcinku z Piły do Kostrzyna nad Odrą jest szczególnie ważna dla Gorzowa Wlkp. To jedno z nielicznych polskich miast tej wielkości, do którego nadal mogą dojechać jedynie pociągi o napędzie spalinowym. (fot. PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe rozważają elektryfikację linii nr 203 między Piłą a Gorzowem Wlkp. To jeden z elementów projektu zakładającego modernizację połączenia kolejowego między Bydgoszczą a Kostrzynem nad Odrą (Lubuskie). W poniedziałek w Gorzowie podpisano umowę na wykonanie dokumentacji przedprojektowej tego zadania.
  • Modernizacja połączenia między Bydgoszczą a Kostrzynem nad Odrą via Gorzów ma polepszyć komunikację pasażerską i usprawnić przewozy towarowe.
  • Wykonaniem studium wykonalności inwestycji zajmie się biuro projektowe TPF Sp. z o.o. Zlecenie wykona za ok. 5,3 mln zł netto.
  • Dla nas to historyczny moment. Przez całe lata czekaliśmy na tę chwilę - powiedziała obecna na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Biuro ma wskazać rekomendowane warianty modernizacji i elektryfikacji linii 18 i 203 do dalszych szczegółowych analiz. Wybór optymalnego wariantu planowany jest w pierwszym kwartale 2019 r., a wykonanie pełnej dokumentacji na drugi kwartał 2019 r.

Celem studium wykonalności jest wypracowanie optymalnego wariantu realizacyjnego inwestycji na liniach nr 18 i 203, na trasie o długości 255 km w celu poprawy komunikacji pasażerskiej w regionie m.in. przez zelektryfikowanie połączenia z Bydgoszczy i Torunia do Gorzowa Wlkp., w przypadku potwierdzenia takiej konieczności w analizach, i dalej przez Kostrzyn nad Odrą do Szczecina.

"Definitywnie to dopiero wykaże studium, na jakich warunkach i w jakim zakresie będziemy realizować ten projekt, ale myślę, że potrzeby są nam znane, tak że studium powinno potwierdzić konieczność elektryfikacji tej linii" - powiedział PAP członek zarządu, dyr. ds. realizacji inwestycji PKP PLK S.A. Arnold Bresch.

Dodał, że przygotowanie inwestycji to jest najważniejszy etap realizacji projektu. "Po zrealizowaniu studium wykonalności będziemy wiedzieli, jaka jest cena prac budowlanych, będziemy mieli przygotowane materiały przetargowe na wyłonienie wykonawców. Wtedy to jest już ten najprostszy, można powiedzieć etap realizacji inwestycji, bo najtrudniej to znaleźć się na liście projektów do realizacji, to mamy za sobą" - wyjaśnił Bresch.

"To znakomita informacja dla mieszkańców Gorzowa, ale nie tylko, dla mieszkańców Kostrzyna, Krzyża, Piły i Bydgoszczy. Dla nas to historyczny moment. Przez całe lata czekaliśmy na tę chwilę. Przez te wszystkie lata, kiedy w Gorzowie mówiło się o konieczności elektryfikacji linii 203, to tylko się mówiło, obiecywało, deklarowało. Dzisiaj po prostu się dzieje, a mam nadzieję, że w nowej perspektywie unijnej, która za chwileczkę zacznie finansować nowy KPK (Krajowy Program Kolejowy - PAP) stanie się po prostu faktem" - powiedziała obecna na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Dodała, że podpisanie umowy na wykonanie studium wykonalności, to najważniejszy krok ku elektryfikacji tej linii.

"To jest niezmiernie ważne z punktu widzenia możliwości komunikacyjnych naszego regionu. Właściwie jest to przełom. Myślę, że dla sytuacji gospodarczej i tzw. konkurencyjności naszego regionu rozumianej jako możliwość osiągania sukcesów gospodarczych również inwestycja ogromnie ważna. Również kontekst nowych możliwości dla połączeń międzynarodowych, to wszystko jest bardzo istotne" - powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.