PARTNER PORTALU
 • BGK

PKP PLK wyda 10 mld zł na inwestycje w tym roku

 • pt/pap    13 lutego 2018 - 13:54
PKP PLK wyda 10 mld zł na inwestycje w tym roku
Według wiceministra rok ubiegły dla PKP PLK był niezwykle istotny, o czym świadczy ogromna liczba zakontraktowanych umów realizacyjnych, dokończenie wielu przetargów (fot.pkp.plk)

PKP Polskie Linie Kolejowe zwiększa w tym roku wydatki na inwestycje do 10 mld zł z 5 mld zł wydanych w roku ubiegłym - poinformował Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
"Proces inwestycyjny (prowadzony przez PKP PLK) się rozpoczął i w tym roku mamy wydać 10 mld zł. W ubiegłym roku to było 5 mld zł. Z tego powodu, że skok jest niezwykle istotny, pozostaniemy z wykonawcami w bardzo bliskich kontaktach. Osobiście również zamierzam jeździć w różne miejsca, tam gdzie będzie potrzebna jakaś interwencja, bowiem wykonawców należy doceniać, ale też patrzeć im na ręce w sposób stały" - powiedział podczas wtorkowej konferencji Bittel.

Według wiceministra rok ubiegły dla PKP PLK był niezwykle istotny, o czym świadczy ogromna liczba zakontraktowanych umów realizacyjnych, dokończenie wielu przetargów, czy opracowanie programu utrzymaniowego, który przez rząd został przyjęty na początku tego roku.

Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych przypomniał, że na początku ubiegłego roku spółka miała zakontraktowane umowy wartości niecałych 8 mld zł, podczas gdy na początku tego roku wartość ta wzrosła do 26 mld zł.

"To co jest najważniejsze, to fakt, że w ubiegłym roku weszliśmy na place budowy. Na prawie wszystkie duże inwestycje weszliśmy w terminach, które wcześniej zaplanowaliśmy" - powiedział prezes.

Merchel poinformował, że PKP PLK zamierza w tym roku przejść na zupełnie inny system oceny i kontroli wykonywanych prac na liniach kolejowych. "Nie poprzez pojedyncze kontrakty, ale systemowo poprzez ocenę wszystkich kontraktów realizowanych przez jednego wykonawcę" - wyjaśnił.

Prezes powiedział, że obecnie zdarzają się sytuacje, kiedy to jedna firma realizuje jeden kontrakt wzorowo, a z realizacją innego zamówienia są już problemy.

Szef PKP PLK powiedział, że obecnie ceny oferowane w przetargach przez wykonawców są zbliżone lub wyższe od kosztorysów inwestorskich, podczas gdy w ubiegłym roku były one niejednokrotnie o 20 do 30 proc. niższe od wycen zamawiającego.

"Porównując poziom cen widzimy, że są one na poziomie tych z roku 2014, czy 2015. Natomiast niewątpliwie będą one rosły ze względu na jeden czynnik, czyli wzrost wartości wynagrodzeń pracowniczych" - stwierdził prezes.

Merchel powiedział, że bardzo ważną kwestią dla spółki jest przygotowywanie kolejnych inwestycji, które będą realizowane już w następnej unijnej perspektywie budżetowej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.