PARTNER PORTALU
  • BGK

Plac Litewski w centrum Lublina będzie zmodernizowany

  • bad    11 października 2015 - 12:53
Plac Litewski w centrum Lublina będzie zmodernizowany
Lubelski Plac Litewski przejdzie gruntowną rewitalizację. Fot. UM Lublin

Jeszcze w tym roku ma zostać wyłoniony wykonawca odpowiedzialny za modernizację Placu Litewskiego, jednego z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Lublinie.
Pierwsze prace przy przebudowie infrastruktury rozpoczną sie wiosną przyszłego roku, a Plac Litewski po przebudowie zobaczymy rok później, wiosną 2017 roku.

Miasto przekazało już treść ogłoszenia do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Od tego momentu potencjalni wykonawcy mają 40 dni na złożenie ofert. Nazwy firm, które zdecydują się na start w przetargu poznamy w listopadzie. Miasto chce rozstrzygnąć przetarg i wyłonić wykonawcę modernizacji placu jeszcze w tym roku.

Jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Lublinie

- Centrum miasta zmieni się diametralnie. Budujemy nową jakość przestrzeni, która będzie stanowić wizytówkę Lublina. Przebudowa Placu Litewskiego będzie realizowana w ramach projektu pn. Rewitalizacja części Śródmieścia miasta Lublin, który jest jednym z projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Środki na realizację tej inwestycji pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Plac Litewski to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Lublinie, dlatego zależy nam, by wszystkie prace zakończyć przez latem 2017 i oddać plac do dyspozycji mieszkańców w jubileuszowym roku 700- lecia miasta - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W ramach modernizacji uporządkowana zostanie przestrzeń publiczna Placu Litewskiego o powierzchni ok 35 000 m2. Miejsce centralnej fontanny miejskiej zajmie nowoczesny i interaktywny kompleks urządeń wodnych. Nowością będzie również wyłącznie z ruchu kołowego i przekształcenie w reprezentacyjny pasaż pieszy ul. Krakowskie Przedmieście na odcinku od ul. Kołłątaja do ul. Kapucyńskiej oraz ul. Plac Litewski.

W trakcie robót Plac Litewski pozostanie dostępny dla realizowanych tam obchodów świąt i uroczystości narodowych. Pierwsze prace przy modernizacji infrastruktury wraz z budową nowych sieci instalacyjnych rozpoczną się w pierwszym kwartale 2016 roku. Równolegle prowadzone będą prace przy urządzaniu terenów zielonych, z uporządkowaniem układu ścieżek, i zmianą nawierzchni. Obecny szalet miejski zajmie nowy, podziemny obiekt z dostępem dla osób niepełnosprawnych oraz pomieszczeniem do przewijania niemowląt. Wykonany zostanie także plac zabaw dla dzieci wraz z wyposażeniem.

Trwają przygotowania do dalszego etapu modernizacji centrum Lublina. Urząd Miasta Lublin rozpoczął opracowanie dokumentacji dla modernizacji obecnego deptaka. Zastosowanie rozwiązań funkcjonalno-architektonicznych pozwoli na odświeżenie tej części miasta, a dzięki rewaloryzacji nawiąże do zrewitalizowanego Placu Litewskiego.

Przebudowa Placu Litewskiego przewidziana jest do realizacji w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.