PARTNER PORTALU
  • BGK

Plac teatralny w Lublinie to perła małej architektury

  • MIW    13 lutego 2016 - 16:49
Plac teatralny w Lublinie to perła małej architektury
Plac teatralny w Lublinie oddano do użytku jesienią ubiegłego roku. (Fot. : www.spotkaniakultur.com)

- W tym miejscu mogą się spotykać wszyscy użytkownicy, rolkarze mogą używać stojących tam mebli do swoich celów, a ściana osłonowa jest tak zaprojektowana, że z jednej strony stanowi element do miejskiego wspinania. Nawierzchnia jest z takich materiałów, że wygodnie się po tym chodzi, a pchanie wózka jest łatwiejsze, ale jednocześnie rolkarze także nie mają problemów – Bogusław Hajda, architekt, urbanista i członek Stowarzyszenia Forum Rewitalizacji długo wymienia zalety Placu Teatralnego przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Jego zdaniem właśnie takie inwestycje w małą architekturę miejską należy promować, gdyż sprawiają one, że różne grupy użytkowników mogą identyfikować się z danym miejscem, a to sprawia, że więcej jest osób dbających o nie.

- Jeśli jest grupa, która się identyfikuje z danym miejscem, to mało kto odważy się działać destrukcyjnie. I to się już w Polsce zaczyna dziać. Przestrzenie publiczne zaczynają być integrujące i takie przestrzenie są bezpieczne. Do tej pory tego brakowało. Np. dla osób uprawiających sporty uliczno–miejskie nie było miejsca. Oni byli eliminowani – mówił Bogusław Hajda.

Artykuł powstał na podstawie debaty Portalsamorzadowy.pl pt. „Mała architektura – duży efekt”, która odbyła się 12 lutego 2016 r., ramach 4 Design Days w Katowicach. Pełny zapis wyjątkowej dyskusji i wnioski z niej płynące niebawem do przeczytania w naszym portalu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.