PARTNER PORTALU
  • BGK

Planowanie remontu ulic w Olsztynie wstrzymane

  • PAP    3 kwietnia 2012 - 16:34
Planowanie remontu ulic w Olsztynie wstrzymane

Po protestach społeczników i działaczy lokalnych organizacji społecznych prezydent Olsztyna wstrzymał planowanie modernizacji głównych ulic miasta. Według przeciwników inwestycji konsultacje społeczne dotyczące przebudowy zostały nieprawidłowo przeprowadzone. Jak oceniają społecznicy, debata była niedostatecznie nagłośniona.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz (zabierz głos/oceń prezydenta) na zwołanej we wtorek konferencji prasowej powiedział, że szanując uwagi społeczników i działaczy organizacji społecznych, wstrzymał planowanie kontrowersyjnych inwestycji.

- Na nowo odbędą się spotkania zarówno dotyczące konsultacji społecznych jak i informacji dla społeczności lokalnej o tym, co i jak chcemy w Olsztynie budować i modernizować - powiedział Grzymowicz.

Przyznał, że zlekceważenie głosu opinii publicznej mogłoby się w przyszłości wiązać z utratą źródeł finansowania tych inwestycji.

Społecznikom nie podobają się plany modernizacji leżących w centrum Olsztyna ulic Pieniężnego i Partyzantów - miasto chciało poszerzyć ich jezdnie kosztem m.in. rosnących w pasie drogowym drzew. Od kilku tygodni społecznicy alarmują, że reklamujący się jako "miasto ogród" Olsztyn de facto staje się betonową pustynią, a ilość zieleni w mieście dramatycznie maleje.

- Będziemy analizować, czy można dokonać modernizacji tych ulic, nie poszerzając ich o obecny pas drogowy. Przeanalizujemy, czy możliwa jest zmiana organizacji ruchu w tym miejscu - zapowiedział Grzymowicz.

Społecznikom nie podobają się też plany budowy przejścia podziemnego pod główną ulicą miasta - Piłsudskiego. Budowa takiego przejścia wiązałaby się bowiem ze zniszczeniem wyjątkowo ładnego i zadbanego skweru przed budynkiem sądu. Na skwerze tym rośnie rzadki, wiekowy klon - jedna z organizacji wystąpiła nawet o wpisanie tego miejsca do rejestru zabytków - trwa procedura związana z rozpatrywaniem wniosku.

- Plany budowy tego przejścia także wstrzymujemy do czasu przeprowadzenia ponownych debat na ten temat - zapowiedział we wtorek Grzymowicz.

Prezydent Olsztyna dodał, że ponowne dyskusje na temat planowanych inwestycji nie przedłużą ich realizacji, ponieważ są one na etapie planowania. Zgoda społeczna i szeroka debata na temat inwestycji jest miastu potrzebna, by ubiegać się w przyszłości o finansowanie tych planów m.in. ze środków UE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.