PARTNER PORTALU
  • BGK

Planują obligacje na sfinansowanie średnicówki

  • AW    3 października 2012 - 17:42
Planują obligacje na sfinansowanie średnicówki

W połowie listopada będzie można zawrzeć umowę o dofinansowanie budowy II etapu Trasy Średnicowej w Grudziądzu. Jednak do czasu pozyskania unijnych pieniędzy miasto chce inwestycję finansować z obligacji.
Projekt znajduje się na liście podstawowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Jak przypomina grudziądzki magistrat, wartość inwestycji to ponad 150 mln zł, dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie ok. 130 mln zł.

W marcu 2010 r. podpisano preumowę dotyczącą wykonania inwestycji. Do tej pory zakończono budowę odcinka II od ul. Droga Łąkowa do ul. Południowej, w trakcie realizacji jest odcinek III, dzięki któremu jeszcze w tym roku powstanie zjazd z autostrady A1.

Z kolei 4 odcinek stanowić będzie połączenie dwóch poprzednich fragmentów. Obecnie miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wyłonienie wykonawcy tego zadania.

Na temat terminu podpisania umowy o dofinansowanie budowy II etapu Trasy Średnicowej prezydent Grudziądza Robert Malinowski rozmawiał w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie.

- Spotkanie w CUPT-ie dotyczyło przede wszystkim ustalenia realnego terminu podpisania umowy o dofinansowanie tej inwestycji. Dokument upoważni nas do złożenia pierwszego wniosku o refundację poniesionych kosztów. Z analiz przedstawionych przez pracowników Centrum wynika, że zgodnie z procedurą oceny wniosków umowę będzie można zawrzeć w połowie listopada br., z kolei pierwsza transza środków wpłynie do budżetu miasta na początku przyszłego roku - mówi prezydent Robert Malinowski.

W uchwale budżetowej zaplanowano w tym roku 10 mln zł po stronie dochodów z tytułu dofinansowania budowy Trasy Średnicowej. W związku z aktualizacją harmonogramu przez CUPT na kolejnej sesji Rady Miejskiej Prezydent będzie wnioskował o przesunięcie tej pozycji planu finansowego do realizacji na rok 2013.

Wniesie ponadto o rozpoczęcie procedury związanej z emisją obligacji, które posłużą do pomostowego sfinansowania kwoty wyłożonej przez miasto, z tytułu budowy Trasy Średnicowej, do 1 roku, czyli do momentu jej zrefundowania ze środków UE.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.