PARTNER PORTALU
  • BGK

Plany na 2016 rok w Lublinie - nowe drogi, ulice i centrum kultury

  • PAP    2 stycznia 2016 - 07:52
Plany na 2016 rok w Lublinie - nowe drogi, ulice i centrum kultury

Rok 2016 to przede wszystkim oczekiwanie na uruchomienie procedur dających możliwość aplikowania o środki w ramach nowej perspektywy unijnej (fot. pixabay.com CC0)

Przygotowania do budowy nowego centrum komunikacyjnego, budowa zachodniej obwodnicy miasta, modernizacja reprezentacyjnego Placu Litewskiego oraz oddanie do użytku Centrum Spotkania Kultur – to główne planowane przedsięwzięcia inwestycyjne w Lublinie w 2016 r.
„Rok 2016 to przede wszystkim oczekiwanie na uruchomienie procedur dających możliwość aplikowania o środki w ramach nowej perspektywy unijnej. Lublin jest na etapie przygotowania do składania wniosków i uruchomienia konkursów, część pieniędzy w budżecie miasta będzie poświęcona na opracowywanie dokumentacji projektowej dużych zadań takich jak budowa Dworca Metropolitalnego, przebudowa stadionu lekkoatletycznego czy rewitalizacja parków Ludowego, Bronowickiego i Zawilcowa” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Nowy Dworzec Metropolitalny, który będzie stanowił centrum łączące różne rodzaje komunikacji dla całej metropolii lubelskiej, powstać ma do 2022 r. Jego koszt oszacowany został na blisko 200 mln zł. W przyszłym roku zaplanowano opracowanie dokumentacji projektowej, która ma kosztować 700 tys. zł.

Trwa już budowa przedłużenia ul. Muzycznej, która wraz z nowym mostem przez przepływającą przez Lublin rzekę Bystrzycę stanowiła będzie nowy dojazd do planowanego dworca. Pozwoli kierowcom ominąć centrum miasta, będzie też służyła jako droga dojazdowa do stadionu Arena Lublin. Inwestycja będzie kosztowała prawie 42 mln zł, z czego 85 proc. sfinansowane ma być z unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Ma być gotowa w 2017 r.

Nowy węzeł komunikacyjny

Na początku 2016 r. ma się rozpocząć budowa nowego węzła komunikacyjnego na głównej trasie przecinającej Lublin, Alei Solidarności, na skrzyżowaniu z aleją Sikorskiego, należącym do najbardziej ruchliwych w mieście. Obecnie w godzinach szczytu tworzą się duże korki. Nowy węzeł usprawni komunikację w zachodniej części miasta i ułatwi dojazd do obwodnicy.

Zbudowane tam zostanie dwupoziomowe skrzyżowanie. Ruch w kierunku Warszawy poprowadzony będzie estakadami, a pod nimi powstanie czterowlotowe rondo z sygnalizacją świetlną. Dla pieszych i rowerzystów wybudowana zostanie oddzielna kładka. Węzeł ma być gotowy jesienią 2017 r. Roboty będą prowadzone bez przerywania ruchu.

Budowa ma kosztować blisko 86 mln zł. Trwa procedura, która ma wyłonić wykonawcę inwestycji. Władze miejskie będą starały się o dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, którego spodziewają się w 2017 r. Oczekują, że wykonawca zdecyduje się w części kredytować zadanie.

Do końca 2016 r. ma być gotowa zachodnia obwodnica Lublina, jej budowa już trwa. Pozwoli ona kierowcom na ominięcie miasta na trasie Rzeszów - Białystok. Powstanie blisko 10 km nowej drogi, która poprowadzi od węzła Konopnica, na drodze krajowej nr 19 do węzła Dąbrowica na wybudowanej już północno-wschodniej części obwodnicy miasta. Powstanie wygodne połączenie z drogami krajowymi nr 17 i 12 prowadzącymi do Warszawy, granicy z Ukrainą i Radomia.

Zachodnia obwodnica Lublina przy węźle Konopnica połączy się z drogą wojewódzką nr 747, prowadzącą do nowego mostu na Wiśle w miejscowości Kamień i dalej w kierunku Polski centralnej i na Śląsk. Koszt budowy obwodnicy to 424 mln zł.

W 2016 r/ ma ruszyć modernizacja reprezentacyjnego centrum Lublina, Placu Litewskiego. Z ruchu samochodowego wyłączony zostanie kolejny fragment Krakowskiego Przedmieścia i przekształcony w pasaż pieszy. Stanie się on przedłużeniem obecnego deptaka, który prowadzi z Placu Litewskiego na Stare Miasto.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: