PARTNER PORTALU
  • BGK

Platini obejrzy budowę Stadionu Narodowego

  • PAP    13 października 2010 - 13:28

Prezydent UEFA Michael Platini odwiedzi w czwartek Warszawę, a jednym z głównych celów wizyty będzie zapoznanie się ze stanem prac przy budowie Stadionu Narodowego - poinformował lokalny komitet organizacyjny mistrzostw - spółka EURO 2012 Polska.
We wstępnym programie wizyty zaplanowano spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z Michelem Platinim.

Szef europejskiej federacji piłkarskiej przyleci do Polski z krótką wizytą w czwartek przed południem, aby zapoznać się ze stanem przygotowań do finałowego turnieju piłkarskich mistrzostw Europy 2012 roku. W południe wizytować będzie budowę głównej polskiej areny EURO 2012 - Stadionu Narodowego w Warszawie.

Budowa stadionu w stolicy rozpoczęła się w październiku 2008 roku, a w środę zakończono kolejny etap prac - montaż stalowych pylonów, na których rozpięty będzie dach. Zakończenie prac budowlanych przewidziano na wiosnę, a oddanie obiektu na lipiec 2011 roku.

Montaż tzw. jedynek trwał dwa miesiące trwał dwa miesiące. Tworzą one wraz ze słupami głównej konstrukcji pylony, do których mocowane będą liny dachu. Ustawienie 72 pylonów, ważących blisko 70 ton każdy, okazało się skomplikowaną operacją.

Jedynkami, ze względu na ich kształt przypominający cyfrę "1", budowniczowie nazwali stalowe elementy wznoszące się ponad poziom konstrukcji betonowej i będące jednym z najważniejszych elementów rozsuwanego dachu warszawskiego stadionu.

"Montaż "jedynek" był skomplikowanym procesem. Ze względu na trudny kształt połączonego zespołu - zastrzału i odciągu - montaże musiały być wykonane przy użyciu dwóch żurawi - wyjaśnia inspektor robót budowlanych ds. konstrukcji stalowych i linowych Leszek Miara. - Montaże - bo operacji takich było 72 - należało wykonać bardzo ostrożnie i z dużą precyzją. Połączenie tak niewygodnych do utrzymania elementów w jeden zespół wymagało dużej precyzji i dokładności do 2 milimetrów, co przy wymiarach do 60 metrów i ciężarze do prawie 70 ton nie było łatwym zadaniem. Firmy Cimolai, Mostostal Zabrze i firmy dźwigowe udowodniły wielki kunszt w wykonywaniu swoich zadań".

Kolejną trudną, a jednocześnie bardzo efektowną operacją będzie równoczesne naciąganie 72 lin i zamocowanie nad centralnym punktem boiska 70-tonowej iglicy. Na iglicy znajdą się ogromne telebimy i "schowki", do których zwijana będzie membrana pokrywająca dach.

Stadion Narodowy w Warszawie (55 tys. miejsc, koszt 1,915 mld złotych) jest jednym z czterech obiektów, które gościć mają mecze EURO 2012. Pozostałe powstają w Gdańsku (630 mln, 44 tys.) i Wrocławiu (853 mln, 40 tys.). 20 września br. otwarto stadion w Poznaniu (537 mln zł, 42 tys.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.