PARTNER PORTALU
  • BGK

PLK za pół miliarda odnowi ostatni odcinek Wiedenki

  • pt/pap    18 listopada 2016 - 16:56
PLK za pół miliarda odnowi ostatni odcinek Wiedenki

• Ostatni niewyremontowany jeszcze odcinek dawnej Wiedenki, czyli linii kolejowej nr 1 z Warszawy do Katowic, wyremontuje zarządca kolejowej infrastruktury.
• Spółka PKP PLK ogłosiła właśnie przetarg na remont odcinka między Częstochową a Zawierciem.
Odcinek ten jest ostatnim z przeznaczonych do modernizacji części linii kolejowej nr 1. W poprzednich latach wykonano tam prace za ponad 3 mld zł brutto; m.in. w dwóch poprzednich latach zrewitalizowano odcinek Koluszki - Częstochowa, a w 2014 r. zakończyła się modernizacja trasy między Zawierciem i Dąbrową Górniczą Ząbkowicami.

Jak zaznaczył cytowany w piątkowym komunikacie spółki jej prezes Ireneusz Merchel, ogłoszony teraz przetarg oznacza też zwiększenie tempa działań związanych z realizacją Krajowego Programu Kolejowego.

"W listopadzie ogłosiliśmy już postępowania szacowane na ponad miliard złotych, a przetarg na remont trasy Częstochowa - Zawiercie za pół miliarda złotych, zwiększa tę pulę. (...). W ogłoszonym postępowaniu uwzględniamy już lepsze warunki dla wykonawców. Współpraca z nimi to niezbędny warunek sprawnych inwestycji" - zaznaczył prezes Merchel.

Zaplanowana na lata 2017-2020 inwestycja jest ważna dla ruchu pasażerskiego. Jej efektem będzie dalsze skrócenie czasu przejazdu z Warszawy przez Częstochowę, w kierunku Katowic, a także większy komfort i lepszy dostęp do kolei podróżujących na regionalnej trasie Częstochowa - Katowice. Inwestycja ma też oznaczać zdecydowaną poprawę warunków do przewozu towarów.

Remont obejmie wymianę torów i sieci trakcyjnej na 44-km odcinku linii kolejowej. Wymienione zostaną rozjazdy i urządzenia sygnalizacji ruchu kolejowego. Wyremontowane i przebudowane będą obiekty inżynieryjne - m.in. 20 mostów, 3 wiadukty i 7 przepustów. Zmodernizowane zostaną również istniejące przejazdy kolejowo-drogowe.

Przebudowane zostaną perony na 10 stacjach i przystankach (stacje Myszków oraz Poraj i przystanki: Zawiercie Borowe Pole, Myszków Mrzygłód, Myszków Światowit, Myszków Nowa Wieś, Żarki Letnisko, Masłońskie Natalin, Korwinów i Częstochowa Raków). Perony będą wyższe i zyskają nowe wiaty, ławki, oświetlenie, a także system informacji pasażerskiej.

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły tamtędy jeździć z prędkością rozkładową do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h. Projekt "Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa - Zawiercie" zawarty jest w Krajowym Programie Kolejowym. Zadanie zrealizowane będzie w formule "projektuj i buduj" i sfinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Równolegle w pobliżu prowadzone będą też prace na innej linii kolejowej. Na początku listopada br. PLK ogłosiły przetarg na modernizację ważnej dla ruchu towarowego linii nr 146 na odcinku między Wyczerpami (to tzw. posterunek odgałęźny w dzielnicy Częstochowy o tej nazwie) i Chorzewem Siemkowicami (stacja węzłowa na magistrali węglowej). Projekt ma szacowaną wartość 250 mln zł.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.