PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock będzie miał nową wizytówkę miasta. Rusza modernizacja

  • PAP/KDS    18 sierpnia 2017 - 15:14
Płock będzie miał nową wizytówkę miasta. Rusza modernizacja
Miasto na rewitalizację nabrzeży Wisły zarezerwowało część pieniędzy w budżecie (fot. UM Płock)

Promenada, port jachtowy, plac zabaw czy "skwer biznesu". Tak w połowie 2018 będzie wyglądało nabrzeże Wisły w Płocku. Niebawem rozpocznie modernizacja. Inwestycję za 31,8 mln zł wykona spółka PORR. Część środków ma pochodzić z unijnego wsparcia.
• W piątek (18.08) prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i przedstawiciele spółki PORR podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia.

• W ramach inwestycji powstanie m.in. plac zabaw, którego motywem przewodnim mają być elementy nawiązujące tematycznie do Wisły czy "skwer biznesu" z fotelami i ławkami wyposażonymi w przyłącza USB.

• Inwestycja ma być gotowa w 2018 roku. 

Modernizacja nabrzeża, w tym obecnego bulwaru, który w części zyska zabudowę tarasową, dotyczy odcinka od mostu przez Wisłę im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego do plaży w pobliżu amfiteatru. Plan przedsięwzięcia zakłada, iż częścią promenady spacerowej stanie się falochron, zamykający port jachtowy od strony północno-zachodniej. Sam port zostanie pogłębiony.

W ramach inwestycji na bulwarze powstanie plac zabaw, którego motywem przewodnim mają być elementy nawiązujące tematycznie do Wisły, a także "skwer biznesu" z fotelami i ławkami wyposażonymi w przyłącza USB.

Jednocześnie przedsięwzięcie obejmowało będzie przebudowę biegnącej wzdłuż bulwaru ulicy Rybaki na długości ok. 1 km, montaż latarni i stojaków na rowery, budowa ścieżki rowerowej, a także budowę ścieżki rowerowej i biegowej o długości ok. 4 km wraz z urządzeniami do ćwiczeń i odpoczynku oraz punktem poboru wody pitnej.

Na ten cel Płock zarezerwował część pieniędzy w budżecie. W lipcu radni zwiększyli fundusze w wysokości 27 mln zł na rewitalizację nabrzeża o dalsze 4,5 mln zł. Urząd Miasta liczy, że po uzyskaniu unijnej dotacji część przeznaczonych na zadanie środków wróci do budżetu na inne przedsięwzięcia.

"Cały czas jesteśmy w grze o dofinansowanie tego projektu ze środków unijnych. Walczymy o 20 mln zł w ramach konkursu, który niestety cały czas jeszcze trwa w urzędzie marszałkowskim. Mamy nadzieję, że środki te pozyskamy" - podkreślił prezydent Płocka. Nowakowski dodał, iż plac budowy modernizowanego nabrzeża wiślanego zostanie przekazany do końca sierpnia. "Na początku września powinny rozpocząć się regularne prace" - zapowiedział.

Spółka PORR, która zrealizuje inwestycję, została wybrana w przetargu, do którego zgłosiły się trzy podmioty, także ETP i Budimex. "Obiecujemy jak najszybsze rozpoczęcie robót" - oświadczył członek zarządu PORR Jakub Chojnacki. "Termin jest wymagający, ale na pewno zostanie dotrzymany" - zapewnił z kolei Marcin Lewandowski, także z zarządu spółki.

Wiceprezydent Płocka Jacek Terebus przyznał, że gdyby nie udało się pozyskać unijnego dofinansowania, co m.in. obligowałoby do zakończenia inwestycji w połowie 2018 r., Urząd Miasta ma przygotowany wariant z terminem realizacji przedsięwzięcia do 2019 r. i zabezpieczonymi na ten cel środkami własnymi.

Nabrzeże Wisły w Płocku to bulwar i plaża o łącznej długości ok. 2,5 km. W latach 2010-11 wzdłuż bulwaru wybudowano za 17 mln zł molo, które wychodzi w nurt rzeki i biegnie niemal równolegle do jej brzegu na długości ok. 350 metrów. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc wypoczynku przez mieszkańców miasta, a także turystów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.