PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock stawia na PPP. Zmodernizowanych zostanie kilkadziesiąt budynków użyteczności publicznej

  • PAP/AH    10 kwietnia 2018 - 16:50
Płock stawia na PPP. Zmodernizowanych zostanie kilkadziesiąt budynków użyteczności publicznej
Według płockiego urzędu miasta partner prywatny przedsięwzięcia sfinansuje, zaprojektuje i wykona prace termomodernizacyjne i roboty budowalne w obiektach objętych zadaniem oraz wdroży system zarządzania energią, będąc jednocześnie odpowiedzialnym za zarządzanie nią w celu uzyskania oszczędności. (fot. sxc.hu)

Urząd Miasta Płocka planuje modernizację energetyczną kilkudziesięciu obiektów użyteczności publicznej. Projekt, realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), ma ruszyć w listopadzie 2018 r. Szacowane nakłady inwestycyjne to ok. 34 mln zł brutto.
  • Celem przedsięwzięcia jest m.in. obniżenie poziomu zużycia energii, a w efekcie obniżenie kosztów ponoszonych w związku z bieżącym funkcjonowaniem obiektów.
  • Oferty w postępowaniu można składać do 9 maja.
  • Szacowana wartość nakładów inwestycyjnych w planowanym przedsięwzięciu wynosi ok. 34 mln zł brutto.

"Zakresem rzeczowym projektu planuje się objąć maksymalnie 34 obiekty użyteczności publicznej" - podał płocki urząd miasta w ogłoszeniu, zastrzegając, iż w części z nich przewidywane jest przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, w tym zarówno ocieplenie i wymiana stolarki, jak również modernizacja systemów instalacyjnych i montaż systemu zarządzania energią.

Wśród obiektów wskazanych do projektu znalazły się m.in. Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, przedszkola i szkoły, w tym Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego - najstarsza szkoła w Polsce, istniejąca nieprzerwanie od 1180 r., a także budynki należące do płockiego urzędu miasta oraz Izba Wytrzeźwień.

"Szacowana wartość nakładów inwestycyjnych w planowanym przedsięwzięciu wynosi ok. 34 mln zł brutto, w tym koszty prac projektowych, koszty wykonania robót budowlanych i termomodernizacyjnych oraz tzw. koszty okołoinwestycyjne" - zaznaczył płocki urząd miasta, dodając, że przewidywany okres trwania umowy o PPP wynosi 17 lat, przy czym obejmuje on etapy: inwestycyjny oraz utrzymania i zarządzania energią.

Według płockiego urzędu miasta partner prywatny przedsięwzięcia sfinansuje, zaprojektuje i wykona prace termomodernizacyjne i roboty budowalne w obiektach objętych zadaniem oraz wdroży system zarządzania energią, będąc jednocześnie odpowiedzialnym za zarządzanie nią w celu uzyskania oszczędności. Wynagrodzenie partnera prywatnego projektu ma zostać pokryte z oszczędności finansowych, jakie w okresie jego realizacji "zostaną wygenerowane w wyniku przeprowadzonej termomodernizacji w obiektach i efektywnego zarządzania energią".

Jak podał płocki urząd miasta w dokumentacji zamieszczonej w ogłoszeniu, podpisanie umowy o PPP i rozpoczęcie projektu przewidywane jest wstępnie na listopad 2018 r.

Planowany projekt modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej byłby drugim tego typu w Płocku. W kwietniu 2017 r. zrealizowano tam część inwestycyjną projektu PPP ze spółką Siemens, którym objęto 24 budynków. Koszt inwestycji wyniósł 33 mln zł.

Umowa, którą Urząd Miasta Płocka zawarł ze spółką Siemens jeszcze w 2015 r. zakłada, że wszystkie nakłady inwestycyjne partnera prywatnego zostaną w 100-proc. spłacone na jego rzecz z oszczędności uzyskanych z ograniczenia zużycia energii w placówkach objętych projektem. Porozumienie zawarto na 17 lat. Była to pierwsze taka umowa w Polsce. W ramach projektu, Siemens zobowiązał się do zarządzania energią cieplną i elektryczną w budynkach, które poddano modernizacji, a także do bieżącego utrzymywania zainstalowanych tam urządzeń, w tym do usuwania ewentualnych awarii.

Jak informował w kwietniu 2017 r. płocki urząd miasta, pierwsze efekty modernizacji wybranych budynków użyteczności publicznej w formule PPP to oszczędności w kosztach zużycia energii na poziomie od 34 proc. do ponad 40 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.